İstanbul Sözleşmesi için sokağa çıkan kadınlara polis müdahalesi

Kadınların, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çekilmesinin ardından İstanbul’da düzenlediği eyleme polis müdahale etti.

İstanbul’da çok sayıda kadın, Taksim Tünel’de bugün akşam saatlerinde bir araya geldi. Kadınlar, ‘Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz’, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin‘ ve ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ sloganlarını attı.

Ön polis barikatının kaldırılmasından sonra kadınlar, Tünel Meydanı’ndan Taksim yönüne doğru yürüdü.Polis, yürüyüşe İstiklal Caddesi’nin belli bir yerine kadar izin verdi. Polis barikatına doğru yürüyen kadınlar, barikatın açılmasını talep etti.

Polis, barikatı aşan kadınlara biber gazıyla müdahale etti.

Türkiye, cinsiyet eşitliğine dayalı ve kadına şiddeti caydırma amaçlı İstanbul Sözleşmesi’nden 20 Mart’ta cumhurbaşkanı kararıyla çekilmişti.

Kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, bizim için bitmedi’ yazılı dev bir pankart açtı. İlerleyen dakikalarda İstiklal Caddesi’nde binlerce kişi toplandı.

Polis ekipleri, ilk barikatın geçilmesinin ardından ikinci barikatı kurarak yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı.

Kadınlar ise yürümekte ısrar etti. Polis “Dağılın” anonsu yaparken, gruptakilerin barikatı geçmeye çalıştığı görüldü.

Bir süre sonra barikatın önünde bulunan gruba biber gazıyla müdahale edildi. Bunun ardından grubun dağılmaya başladığı gözlendi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin