İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonu’nun torpil kararını okul aile birliği şikâyet etti

Liselere Geçiş Sistemi’nden (LGS) 405 puan alan bir öğrencinin taban puanı 455,339 olan Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleştirilmesinin sosyal medyada tepki toplaması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.

Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği, LGS sınavında 405 puan alan bir kız öğrencinin sağlık sorunları gerekçesiyle İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonu kararıyla hazırlık sınıfına yerleştirilmesinin mevzuata aykırı olduğunu belirterek Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyet dilekçesi verdi.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen şikâyet dilekçesinde, “LGS sonucu ile hak ederek Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleşen öğrencilerin aldığı puan ile bu öğrencinin puanı arasında 50 puan gibi çok büyük fark vardır. Bu öğrencinin 50 puan farka rağmen komisyon kararı ile Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleştirilmesi demek, sıralamada önde olan binlerce öğrencinin aldığı sınav puanını hiçe saymaktır” ifadeleri yer aldı.

Torpil olayının sosyal medyada gündeme gelmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, “İstanbul’da, bir öğrencinin puanıyla yerleştiği okuldan sağlık sorunları gerekçesiyle mevzuata aykırı şekilde başka bir okula naklinin gerçekleştirildiği yönündeki iddialar üzerine Bakanlığımız tarafından inceleme/soruşturma başlatılmıştır” açıklamasında bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin