İstanbul Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm zorbalığı

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Kirazlıtepe mahallesinde kentsel dönüşüm için insanlar, evlerini boşaltmaları için zorlanıyor.

İGDAŞ’ın mahallenin bazı sokaklarında gaz kesintisi uyguladığı belirtiliyor. Bazı evlerin şantiye alanlarının içerisinde kaldığı evlere ulaşmakta zorlanıldığı ifade ediliyor. İGDAŞ’ın mahallenin bazı sokaklarında gaz kesintisi uyguladığı ve evlerin şantiyeler içinde kaldığı belirtilirken Kentsel Dönüşüm Derneği, mahallede yaşananlara ilişkin yarın 16.00’da bir toplantı düzenleyecek

KENTSEL DÖNÜŞÜM DERNEĞİ: YAPILANLAR TAMAMEN HUKUKSUZ

Yaşananlara ilişkin açıklama yapan Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Derneği, mahallede yapılanların tamamen hukuksuz ve eşitliğe aykırı olduğunu belirtti. Dernek üyeleri, “Bu süreçte insanların oturduğu parsel bölünürken (ifraz yapılırken) kimseye noter ile tebligat gönderilmedi, askıya çıkarılması gerekirdi çıkarılmadı. Bunların tamamı hukuksuz girişimlerdir. Ayrıca kamuya terk alınırken herkesten eşit kesinti yapılması gerekirken kimisinden %40 kimisinden %17 gibi farklı farklı kesintiler yapıldı bunların tamamı hukuksuz ve eşitlik ilkesine aykırı. Amaç sadece insanları korkutarak insanlardan imza almak ve oraları bir an önce boşaltıp rant sağlamak. Buna karşı hukuki davalarımızı açtık bekliyoruz buradayız” açıklamasında bulundu.

Kentsel Dönüşüm Derneği, mahallede yaşananlara ilişkin yarın 16.00’da bir toplantı gerçekleştirecek.

KİRAZLITEPE’DE ASBEST SOLUNUYOR

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu da Kirazlıtepe’de gerçekleştirdiği incelemeler sonucunda mahalleden başlatılan yıkım faaliyetlerinin asbest riski taşıdığını açıklamıştı. Binaların yıkımı sırasında asbest içeren maddelerin bölgeden uzaklaştırılmadığına belirten rapor, Üsküdar Belediyesi’nin konuya ilişkin uyarıları dikkate almadığını aktarmıştı. Kontrolsüzce gerçekleştirilen yıkımlar sonucu ortaya çıkan asbest, çalışanlar ve çevrede yaşayanlar açısından tehlike oluşturuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin