İstanbul-İzmir otoyolunda ‘büyük yakıt tasarrufu’ Hürriyet haberiyle yalan oldu

İstanbul ile İzmir arasında faaliyete giren ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle “3.5 saat süreceği” kaydedilen yeni paralı yolu bu kez Hürriyet test etti. Habere göre yol 5 saat 29 dakika sürdü. Daha çarpıcı olan bilgi ise paralı yeni yolda 196 lira yakıt masrafı çıkarken, parasız eski yolda 204 liralık yakıt harcandı. Hürriyet ekibi paralı yolda yakıt tasarrufu yapamazken 283 lira da geçiş ücreti ödedi.

Gazeteci Yavuz Oğhan ve ekonomist Uğur Gürses Hürriyet’in haberinin yandaşlık kaygısıyla tasarruf yalanını bitirdiği yorumunu yaptı.

İstanbul Taksim’den İzmir Konak Meydanı’na giden Hürriyet ekibi, paralı yolu kullandıklarında yolculuğun 5 saat 29 dakika sürdüğünü belirtirken; yolda geçiş ücreti olarak 283.10 TL ödediklerini ifade etti. Ekibin bu yol için yakıt masrafı da 196 lira oldu.

Dönüşte ise herhangi bir ücretli yola girmeyen Ocak ve Özbey, toplamda 8 saat 34 dakika yolculuk yaptı ve 204 lira yakıt parası ödedi.

Haberi, gazeteci Yavuz Oğhan ve ekonomist Uğur Gürses Twitter’dan değerlendirdi.

Oğhan, “Çok zekice gerçekten, şapka çıkartıyorum bu zekaya” ifadelerini kullanırken; Gürses ise, “Başlık haberi çarpıtsa da, haber içeriğinde paralı yol 5 saat 29 dakika. Ayrıca büyük yakıt tasarrufu palavrasını da açığa çıkarmışlar; paralı yoldan yakıt 196 TL, parasız yoldan yakıt 204 TL” şeklinde yorumladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin