İstanbul Bilişim’in iflasına karar verildi

İstanbul Bilişim’in konkordato talebini reddeden mahkeme, şirketin iflasına karar verdi.

Türkiye’de teknoloji perakendesi alanında 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren online alışveriş sitesi İstanbul Bilişim’den alışveriş yapan yüzlerce tüketici, dolandırıldığını ifade ederek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına şirketin avukatı ve ürünleri teslim edilmeyen vatandaşlar katıldı.

SATIŞ İÇİN ANLAŞILDI

Retro Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Dış Ticaret LTD.’nin avukatı, İngiliz menşeili bir firma ile satış konusunda anlaşıldığını belirterek, kesin süre kararı verilmesini istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti, Retro Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Dış Ticaret LTD.’nin açtığı konkordato davanın ve kesin süre verilmesi talebinin reddine karar verdi. Mahkeme, İstanbul Bilişim’in (Retro Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Dış Ticaret LTD.) iflasına karar verdi. Mahkeme heyeti, kararın İstanbul Nöbetçi İflas Müdürlüğü’ne ve İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne de gönderilmesine karar verdi.

2019 yılında el değiştiren İstanbul Bilişim’in kayıtlara göre yeni sahibi Nurettin Yavuz. Diyarbakır’da yaşayan 31 yaşındaki Yavuz hakkında 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunuyor. Kayıtlara göre, Yavuz adına hangi bir ev veya gayrimenkul bulunmuyor.

 MAHKEME İKİ KEZ SİTESİNİ KAPATTI

Şirketin konkordato davası devam ederken, mağdurlar da birçok yere şikâyetlerini bildiriyor. Yapılan şikâyetlerin bir kısmı ise şirketin web sitesinin kapatılmasına yönelik oldu. Talebi değerlendiren sulh ceza hakimlikleri şirketin sitesini, ‘koruma tedbiri gereği’ erişime kapattı. Şirket sahipleri bu kez istanbulbilisim.net isimli adres üzerinden satış yaptı. Yapılan şikâyet üzerine bu site de kapatıldı. Son olarak açılan istanbul-bilisim.com için de 3 gün önce erişim engeli talep edildi. Yapılan başvurunun sonucu bekleniyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin