İstanbul Barosu’nda yeni başkan Durakoğlu

İstanbul Barosu yeni yönetimini belirledi. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu seçimi açık ara farkla başkanlığı kazandı. 36 bin 483 üyesi bulunan İstanbul Barosu’nun yeni yönetimi belli oldu. 23 bin 921 avukat 92 sandıkta oy kullandı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun Başkan adayı Mehmet Durakoğlu 13 bin 19 oyla (yüzde 54.42) seçimi kazandı.

Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan seçimde beş aday yarıştı.

Sonuçlar şöyle:

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu ve Başkan adayı Mehmet Durakoğlu: 13 bin 19

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu ve Başkan adayı Several Ballıkaya: 3 bin 423

Hukukun Üstünlüğü Platformu ve Başkan adayı Mehmet Sarı: 3 bin 10

Avukat Hakları Grubu ve Başkan adayı Ömer Kavili: 2 bin 740

Milliyetçi Avukatlar Grubu ve Başkan adayı Ali Rıza Kaplan: Bin 699

istanbul barosu secim

 

YENİ YÖNETİM LİSTESİ

Durakoğlu’nun başkanlığını yapacağı İstanbul Barosunun yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Avukat Necmi Şimşek, Avukat Aydeniz A. Tuskan, Avukat İsmail Gömlekli, Avukat Şahin Erol, Avukat Süreyya Turan, Avukat Muazzez Yılmaz, Avukat Cengiz Yaka, Avukat Profesör Dr. Serap K. Kiziroğlu, Avukat Ali Gürbüz, Avukat HasanKılıç.

DURAKOĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA:

MÜCADELEMİZ HUKUK DEVLETİ VE YARGI DEVLETİ MÜCADELESİ

Yeni Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun sonuçların belli olmasının ardından yaptığı açıklama şöyle: “Bundan böyle şu anda kazandığımız zaferlerin başarısıyla asla kibirlenmeden sadece bu başarıyı bir hizmetin, bir inancın sonucu olarak gerçekleştirdiğimizi bilerek ve aynı çizgi içerisinde devam ederek yürüyeceğiz. Bu çizgi Türkiye’nin bir biçimiyle de olsa hukuk devleti olabilmesinin mücadelesidir, yargı bağımsızlığı mücadelesidir. Bu çerçeve içerisinde avukatların gerçekten avukatlık yapabilecekleri bir Türkiye yaratabilmektir. Gerçekten hukuk devleti içerisinde bir avukat profilini canlandırma mücadelesidir. Biz bir taraftan mesleğimizi, meslektaşımızı güçlendireceğiz, bir taraftan da savunma hakkını güçlendirerek Türkiye’yi hukuk devleti yapacağız. Bütün amacımız bu. Bu çizgi üzerinde devam edeceğiz. Asla aydınlanma devriminden ödün vermeyeceğiz. Asla Atatürkçülüğümüzden bir adım geri atmayacağız. Asla hiçbir şekilde bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden en küçük bir ödün vermeyeceğiz. Ve bu mücadeleyi böyle devam ettireceğiz.”

Kaynak: GazeteDuvar

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin