İsrailli ‘casus çift’ olayının perde arkasında bunlar oldu

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

İsrailli çift Türkiye’de “casus” diye tutuklandı, sonra İsrail’den en üst düzeyde kurulan temaslar sonucu serbest bırakılıp özel uçakla ülkelerine döndü. Türkiye’ye her açıdan bir utanç tablosu kaldı. Perde arkasında yaşananlarsa Türkiye’nin nasıl yönetildiğini dünyaya göstermesi açısından dikkate değer.

İsrailli çift Natali ve Mordi Oaknin’in Türkiye’de yaşadıkları, yakın gelecekte komedi casusluk filmlerine konu olacağına şüphe yok.

Natali ve Mordi Oaknin, ilk kez geçen sene Türkiye’ye sağlık turizmi için geliyorlar. Kaldıkları süre içinde hem uygun şartlarda tedavi oluyorlar hem de İstanbul’u gezme fırsatı buluyorlar.

Bu gezileri sırasında bir Türk asıllı Türkiye vatandaşı (“Türk asıllı ama Yahudi olmasın” diyenlere not) ile tanışıyorlar. Bazı turistik yerleri de birlikte geziyorlar.

İsrailli çift, yeniden İstanbul’a gelmek üzere ülkelerine dönüyorlar. Özel halk otobüsü şoförlüğü yapan çift, İsrail’de çok tanınıp ve seviliyor. Çiftin bu tanınırlıklarından dolayı bazı reklam filmlerinde de oynadıkları biliniyor.

Natali ve Mordi Oaknin, tatil planlarını yapıp geçtiğimiz ay içinde yeniden İstanbul’a geliyorlar. Havaalanında bir önceki tatillerinde tanıştıkları Türk vatandaşı ile buluşup İstanbul’un bilinen önemli turistik yerlerini geziyorlar.

HER GARSON MİT’E ÇALIŞAN ELEMAN MI?

Gezdikleri yerler arasında İstanbul’un yeni turistik mekanlarından biri olarak gösterilen Çamlıca Kulesine de çıkıyorlar. Deniz seviyesinden 587 metre yüksekliği ile bilinen seyir terasına geçip İstanbul’un panaromik fotoğraflarını çekiyorlar.

Türk vatandaşı arkadaşları, kuleden İstanbul’un görülen önemli yerlerini işaret edip gösteriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kısıklı’daki evini işaret edince de Natali ve Mordi Oaknin heyecanlanıyorlar.

Buranın fotoğraflarını çekip, evi işaretleyerek Whatsapp’tan “aile” grubunda paylaşıyorlar. Bu sırada anlaşılmayan bir dilde konuşan karı kocanın konuşmalarında sık sık “Erdoğan” kelimesini kullanmaları, oradaki garsonu şüphelendiriyor.

Garson, kimseye hissettirmeden güvenlik görevlisini çağırıyor. Gelen güvenlikçi, çiftten cep telefonlarından çektikleri fotoğrafları görüp inceliyor. Yazılanlar İbranice olduğu için bir şey anlamıyor ama Erdoğan’ın konutunun işaretlenmiş olması onun için yetiyor.

Güvenlikçi, hemen polisi çağırıyor ve İsrailli çifti alıp karakola götürmek istiyor. Türk vatandaşı durumu anlatmaya çalışıyorsa da sonuç değişmiyor. Polis üçünü birden karakola götürüyor.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Casusluk şüphesi olduğu için Terörle Mücadele (TEM) polisleri devreye giriyor. Gerekli evraklar hazırlanıp adliyeye sevk ediliyor. Polis, deport edileceklerini beklerken Türk vatandaşı dahil üçüne tutuklama kararı çıkıyor.

ERDOĞAN İLE İSRAİL BAŞBAKANI ARASINDA 5 YIL SONRA İLK TEMAS

Natali ve Mordi Oaknin, İsrail’deki yakınları ile en son 31 Ekim’de irtibat kuruyor. Olay, İsrailli çiftin 1 Kasım’da ülkelerine dönmemeleri üzerine ortaya çıkıyor.

Çiftin İsrail’deki yakınlarının polise başvurması ile başlayan iki ülke arasındaki diplomasi maratonu bir haftayı aşıyor. İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Ehud Moshe Eitam, Maltepe cezaevinde tutuklu bulunan vatandaşları ile görüşmek istiyor. Kabul edilmiyor.

İki ülke arasında doğrudan diplomatik ilişkiler olmadığı için nasıl temas kurulacağına dair tereddütler yaşanıyor. İki ülke ile de diyalogu iyi olan İngiltere veya Azerbaycan üzerinden temas kurulması gündeme geliyorsa da doğrudan iletişim yolu tercih ediliyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid devreye girip Türk makamları ile temas kuruyor. Yapılan girişimlerin ardından konsolos, Natali ve Mordi ile cezaevinde görüşüyor ve onlara moral verip, en kısa zamanda serbest bırakılacaklarına dair teminat veriyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temas kuruyor. Bu İsrail Başbakanı ile Erdoğan arasında 5 yıl sonra doğrudan yapılan ilk telefon görüşmesi oluyor.

Bu sırada Natali ve Mordi’nin tutuklandığının duyulması üzerine İsrail’de Türkiye’ye yönelik boykot kampanyaları başlatılıyor. Turist gönderilmemesi, Türk mallarının boykotu ve İsrail sınırları içerisinde Türk medya mensuplarının sınır dışı edilmesi ve uluslararası camiada Türkiye’nin kıskaca alınması girişimleri tartışılıyor.

Konuşulanların kampanyalara dönüşeceğinin anlaşılması üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı, kamuoyundan konunun gündemden çıkarılmasını ve her şeyin diplomatik yollardan en kısa zamanda çözüleceğinin mesajı veriliyor. Türk yetkililere, “konunun iki ülke arasında bir krize dönüşmeden çözülmesini istediklerini kararlı bir şekilde ilettiklerini” duyurdular.

İsrail medyasında yer alan habere göre, Mossad, MİT ile irtibat kurarak Natali ve Mordi Oaknin adında bir mensupları olmadığı gibi böyle bir temaslılarının da bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Lapid’in, konu ile ilgilenmek için 17 Kasım Çarşamba günü Macaristan’a yapacağı programlı geziyi iptal ettiği İsrail kamuoyuna duyuruldu.

The Jeruselalem Post’a göre, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye’de tutuklu bulunan çiftin kızları 20 yaşındaki Shiraz Ben-Harush ve Natali’nin kardeşi Eran Peri ile hemen her gün görüşüp hem teselli edip yürütülen çalışmaları anlattı ve nasıl davranması gerektiğini söyledi.

Bakan Lapid, Shiraz Ben-Harush’a Çarşamba günkü görüşmede anne babasına en geç 19 Kasım Cuma günü kavuşacağını söyledi.

Çarşamba günü öğleden sonra çift, hapishanede korona testine tabi tutulup hazırlıkları yapıldı. İsrail’den bir özel uçak 18 Kasım Perşembe gününün ilk saatlerinde İstanbul’a indi. İktidar medyasında haklarında onlarca casusluk senaryosu haberi yayınlanan Natali ve Mordi Oaknin, bağımsız Türk mahkemesi tarafından serbest bırakıldı ve hapishaneden doğrudan havaalanına götürüldüler.

Özgürlüğüne kavuşan çift, ülkelerinde tahmin edileceği gibi büyük bir sevinçle karşılandı. İsrail medyası, hem havaalanında karşılanmalarını hem de evdeki mutluluğu yansıtan görüntülere yer verdi.

İSRAİL’DEN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜRLER

İsrailli çift ailelerine kavuştuktan sonra İsrail Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a işbirliği için teşekkür etti.

İsrail Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, ailesine kavuşan çifti telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

“İsrailli bu çift ajansa niçin serbest bırakıldı, turist ise niçin tutuklandı” gibi size mantıklı gelse de Türkiye gibi bir devlette bu soruları sormanın abes olduğunu unutmayın.

20 Şubat 2018’de casus diye tutuklanan Alman vatandaşı Deniz Yücel, nasıl Başbakan Angela Merkel’in telefonu ile serbest bırakıldı ise, 12 Ekim 2018’de rahip Andrew Brunson nasıl Başkan Donald Trump’un emri ile salıverildi ise Oaknin çifti de öyle bırakıldı.

İşte böyle. Türk devleti başka ülkelere kendi vatandaşını kaçırıp hapsetmek için özel uçak gönderiyor, bazı devletler ise vatandaşını kurtarmak için uçak yolluyor.

Son söz: Ülke ekonomisi böyle iken kimsenin “ajanını” hapishanede tutamazsınız.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin