İsrail’e yaptırım ve ikili anlaşmaların iptali önergesi AKP’nin oylarıyla reddedildi

ABD’nin Tel Aviv’deki elçiliğini Kudüs’e taşımasıyla başlayan gerginlik tırmanıyor. Gelişmenin ardından başlayan protestolar sırasında İsrail’in 58 Filistinli’nin ölümüne yol açtığı saldırıların ardından HDP, Tel Aviv’le yapılan ekonomik, askeri ve siyasi anlaşmalarının iptal edilmesi için önerge verdi. Ancak, önerge, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, iktidarın hamaset yaptığını belirterek, Mavi Marmara metninde Kudüs ve Ankara ibarelerinin altına imza atan ve bunu onaylayan AKP’ye sert tepki gösterdi. “Hayır değil” diyorsanız çıkın söyleyin bunu!’ diyen Bilgen’in, bu anlaşmanın iptal edilmesi için iktidara çağrısı yaptı.

HDP, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “İsrail ile ekonomik, askeri, siyasi tüm anlaşamaların sonlanması, İsrail’e ekonomik yaptırım uygulanması amacıyla Meclis genel kuruluna sunduğumuz genel görüşme talebimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.” denildi.

 

Sosyal medya bu videoyu konuşuyor: Erdoğan’ın ziyaret ettiği Şaron, ‘İsrail’in başkenti Kudüs’e hoşgeldiniz’ diyor, Erdoğan sessiz kalıyor

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin