İsrail ‘casus’ iddiasını reddetti: Suçları, bot gezisinde Erdoğan’ın sarayını fotoğraflamak

İki İsrail vatandaşının ‘casusluk’ yapmak için AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin fotoğraflarını çektikleri iddiasıyla tutuklandığı iddiasına İsrail’den yalanlama geldi. Haaretz gazetesine konuşan çiftin avukatı, “Tek suçları, bir bot gezisi sırasında Erdoğan’ın sarayını fotoğraflamaktı.” ifadelerini kullandı.

Natali Vaknin’in kardeşi, Ynet haber sitesine verdiği demeçte, kardeşinin çektiği fotoğrafı aile WhatsApp grubuna attığını söyledi. Tutuklanan çiftin İsrail’de otobüs şoförü olarak çalıştıkları ve önceki evlilikleri de dahil 5 çocukları olduğu bildiriliyor.

İstanbul’a turistik gezi için geldiği ileri sürülen Natali ve Mordi Vaknin dün ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçlamasıyla tutuklandı. Anadolu Ajansı’nın haberinde çift, casusluk yapmakla itham edildi. Haberde, “İfade işlemlerinin ardından şüpheliler, ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Nöbetçi hakimlik, şüphelilerin bu suçtan tutuklanmasına karar verdi.” denildi.

BBC’nin aktardığına göre İsrail vatandaşlarının tutuklama gerekçesi hakkında İsrail medyasında farklı bilgiler yer aldı. İsrail medyasında çiftin tekne turunda Dolmabahçe Sarayı’nı fotoğraflarken gözaltına alındığı yazılıyor. Haaretz gazetesinde açıklamaları yer alan çiftin avukatı, “Tek suçları, bir bot gezisi sırasında Erdoğan’ın sarayını fotoğraflamaktı. Eğer bir Rus vatandaşı bu sarayın fotoğrafını çekseydi, Türkiye’nin onu tutuklayacağını sanmıyorum.” şeklinde konuştu.

40’lı yaşlarında olduğu belirtilen çiftin devlet için çalıştığını yalanlayan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, tutuklu çiftin en kısa zamanda cezaevinde bakanlık yetkililerince ziyaret edilmesini umduğunu söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin