İspanya’da şiddetli patlama; kimyasal alarm verildi

İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Tarragona’da şehrinde bulunan petrokimya tesisinde şiddetli bir patlama meydana geldi. patlamada 1 kişi ölürken biri ağır 4 kişi yaralandı.

Yetkililer bölgeden uzak durulması çağrısı yaparken kimyasal alarm verildi. Bölgedeki Tarragona, Vilaseca ve La Canonja sakinlerinden “kimyasal kazanın kapsamını öğreninceye kadar evlerinden çıkmamaları, kapı ve pencereleri kapalı tutmaları” istendi.

İşte patlama anı;

Tarragona, Katalonya’nın bölgesel başkenti Barselona’nın 115 kilometre güneybatısında bulunuyor. Yerel saatle 18.41’de Etilen Oksit Kimya Endüstrileri (IQOXE) şirketinin tesisinde meydana gelen patlama sonrası bölgeden yoğun dumanların yükseldiği görüldü. Yetkililer, sekiz itfaiye ekibinin patlama sonrası çıkan yangını söndürmek için görevlendirildiğini belirtirken, birkaç kilometre uzaktan hissedilen patlama sonrası en az 4 kişinin yaralandığı açıklandı.

Katalonya Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, “Çevrede yaşayanların kendilerini bir binaya kilitlenmeleri, kapı ve pencereleri kapatmaları” denildi. Bölgede herhangi bir toksik bulut kaydedilmediği de aktarıldı. İnsanların araç kullanmamaları gerektiği belirtilirken, demiryolu hizmetleri de askıya alındı.

Patlama yaşanan tesisin İspanya’da polimer üretimi için kullanılan Etilen Oksiti işlediği belirtildi. IQOXE’nin verilerine göre, İspanya’da Etilen Oksit işleyen tek sanayi tesisi, yılda 140 bin ton üretim kapasitesine sahip.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin