İşkenceci o polis savcının önünde; Gergerlioğlu ifşa etmişti

Abdulkadir Türkyılmaz

TR724 HABER-KULİS | TUNA YILDIZ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları olmak üzere yüzlerce kişi insanlık onurunu rencide edecek düzeyde işkence gördü. Gözaltına alınan binlerce kişi mülakat adı altında müdafi olmaksızın baskı ve sindirmeye maruz bırakıldı, itirafçı olmaya zorlandı. Bunu kabul etmeyenlere darp cebir uygulandı. Bu işkencelerin odağında özellikle Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi yer aldı. TEM şubede görevli polis memuru Abdulkadir Türkyılmaz’ın adı ise hep işkence ile gündemde oldu. Türkyılmaz ile ilgili yapılan suç duyuruları sürekli görmezden gelindi. Hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu iddiaların peşini bırakmadı. Gergerlioğlu bu kişiyi Meclis kürsüsünden ifşa etti.  Gergerlioğlu Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence uygulandığı iddialarını Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve TBMM Başkanı’nın gündemine taşıdı. Ardından Meclis’e önerge verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na adı işkence ile anılan TEM Şubesi’nde görevli polis memuru Abdulkadir Türkyılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu. Gergerlioğlu 2 Nisan 2021’de gözaltına alınırken, Türkyılmaz HDP’li vekil evine gönderilen ekipte yer aldı. Mağdur avukatları da ‘işkenceci polis’ hakkında şikayetlerini yineledi. Avukatlar, başvurularında mağdurların kendi el yazılarıyla yazdıkları işkence itiraflarını da delil olarak sundu.

TR724’ün ulaştığı bilgilere göre, başta Gergerlioğlu olmak üzere mağdur avukatlarının polis memuru Abdulkadir Türkyılmaz ile ilgili yaptığı suç duyuları değerlendirmeye alındı. Geçtiğimiz hafta polis memuru ile ilgili sessiz sedasız bir soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konunun araştırılması için bir savcı görevlendirdi. Görevli savcı geçtiğimiz hafta işkence iddialarıyla adı gündeme gelen polis memurunun ifadesine başvurdu.

Polis memuru Abdulkadir Türkyılmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde hiçbir şüpheliye işkence ve kötü muamelede bulunmadığını öne sürdü. Ancak Türkyılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında aralarında üst düzey komutanların da olduğu bazı askerlere olayın sıcaklığıyla ‘kötü muamelede bulunduğunu’ itiraf etti. O dönemde bir albayı bacağından potaya astığını belirtti. Bundan da bir pişmanlık duymadığını söyledi.

TR724’ün edindiği bilgilere göre, savcı ‘şüpheli’den aldığı ifadenin ardından önümüzdeki günlerde bir değerlendirme yapacak. Eğer müşteki ifadeleri dikkate değer görülürse, Türkyılmaz hakkında soruşturma açılacak. İşkence ve kötü muameleden dolayı öncelikle görev yeri değişecek. Ardından savcının mütalaasına göre görevden el çektirme cezası verilebilecek. Bu kapsamda soruşturma aşamasında açıkta bekleyecek.


 

Gergerlioğlu’nun evine intikam mangası gönderilmiş: O polislerin ‘işkenceci’ olduğunu Meclis’te ifşa etmişti

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin