İşkencenin sonu gelmiyor; Diyarbakır Cezaevi’nde coplu sopalı dayak

Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mehmet Sıdık Meşe’nin cop ve sopalarla işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. 15 civarında gardiyanın başka bir odaya götürerek darp ettiği Meşe’nin olayın duyulmaması için ölümle tehdit edildiği ileri sürüldü. Aile sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye’deki cezaevlerinde işkence iddialarına hergün yenleri ekleniyor. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mehmet Sıdık Meşe’nin işkenceye maruz bırakılmasına ilişkin dernek binasında açıklama yaptı. Açıklamaya, ÖHD Eşbaşkanı Bünyamin Şeker, ÖHD Diyarbakır Şube eşbaşkanları Muharrem Şahin ve Halise Dakalı, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve Meşe’nin aile bireyleri katıldı.

CEZASIZLIK POLİTİKASININ SONUCU; İŞKENCE

ÖHD Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Muharrem Şahin, darba maruz bırakılan tutuklunun ailesinin kendilerine başvurması üzerine gerekli girişimlerde bulunduklarını anlattı. İşkencenin cezasızlık politikalarının sonucu olduğunu söyledi. İşkencelerin son bulması gerektiğini kaydeden Şahin, “Böylesi durumlar, hukuk ve sosyal devlet anlayışında yer yoktur.” dedi. İşkence olayının takipçisi olacaklarını söyledi.

ALDIĞI DARBELER NEDENİYLE KULAĞI DUYMUYOR

Meşe’nin ağabeyi Murat Meşe, kardeşinin 6 aydır cezaevinde olduğunu ve henüz mahkemeye çıkarılmadığını belirtti. Meşe, “Kardeşim işkence gördüğünü haftalık telefon görüşmesinde anlattı. Daha mahkemesi olmadan işkenceye maruz kaldı. 15 gardiyan tarafından koğuşundan alınıp başka bir odaya götürülerek işkenceye edilmiş. Cop ve sopalarla dövülmüş. İşkence sonrası kardeşimin bir kulağı sağır oldu. Gözleri kan çanağına dönmüş. Ayrıca gardiyanlar olayın duyulmaması için kardeşimi tehdit etmiş.” ifadelerini kullandı.

AVUKAT, CEZAEVİNDE 1,5 SAAT BEKLETİLDİ

Meşe’nin avukatı Azat Taşkın da ailenin kendisine işkence iddiasını iletmesi üzerine cezaevine gittiğini söyledi. Taşkın, “Cezaevinde, daha önce hiç karşılaşmadığım bir durumla karşılaştım. Giriş kaydı yapıldıktan sonra bir buçuk saat bekletildim. Müvekkilim, cezaevi tarafından çağrılmış ve görüşme gerçekleştirilmiş. İdare, bu konuyu kapatmaya çalışmış. Müvekkilimin ayakları morarmış. Falakaya yatırmışlar. İşkence olayı 1 Aralık’ta yaşanmış. Ayın 2 ve 3’ünde ise müvekkilimle rutin görüşmeler yapılmış. Müvekkilim, cezaevi idaresi tarafından sistematik bir şekilde çağrılıp olayın kapatılmasına dönük telkinlerde bulunulmuş.” ifadelerini kullandı.

FAİLLER DERHAL CEZAEVİNDEN UZAKLAŞTIRILMALI

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ise söz konusu cezaevinde ciddi insan hakları ihlali sorunu olduğunu hatırlattı. Aydın, “Bu tür işkencelere göz yumanlar da fiili gerçekleştirenler gibi cezalandırılmalıdır. İşkence vakasının üzerinin örtülmesine dönük çalışan tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bizim cezaevi konusunda çalışmalarımız var, bu hak ihlallerini sürekli adli mercilere taşımaya özen gösteriyoruz. Aynı çabayı adli mercilerden de istiyoruz. Faillerin derhal cezaevinden uzaklaştırılmasını istiyoruz ve bir an önce açığa alınmalıdır.” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin