IŞİD’in katlettiği Fethi Şahin’in ailesi 4 yıllık sessizliğini bozdu!

IŞİD’in 22 Aralık 2016’ta sosyal medya hesaplarından yayınladığı bir videoda kaçırdığı Sefter Taş ve Fethi Şahin isimli iki Türk askerinin yakarak katletmesinin üzerinden 4 yıl geçti.

1 Eylül 2015 tarihinde askerlik görevini yaptığı Kilis’te IŞİD tarafından kaçırılan ve 22 Aralık 2016’da IŞİD’in acımasızca katlettiği Sefter Taş 9 Ekim 2017’de şehit ilan edildi. Oğlunun akıbetiyle ilgili kendilerine hiçbir bilginin verilmediğini söyleyen Fethi Şahin’in babası Mehmet Şahin 4 yıllık sessizliğini bozdu.

Türkiye, 22 Aralık 2016 akşamı internete servis edilen bir video ile sarsıldı. Videoda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üniforması giyen iki kişinin, “radikal terör örgütü” Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından yakılarak infaz edildiği görülüyordu. Görüntülerde ateşe verilen TSK üniformalı iki kişinin isimleri Sefter Taş ve Fethi Şahin’di. Olay tarihinde Taş 23, Şahin ise 26 yaşındaydı. IŞİD’in Türk askerleri Sefter Taş ve Fethi Şahin’i diri diri yakması sosyal medyada infial yarattı. AKP hükümeti feci olayla ilgili hiçbir açıklama yapmadı, internet yavaşlatıldı. Sefter Taş’ın 15 ay, Fethi Şahin’in de dört aydır IŞİD canavarlarının elinde rehin olduğu biliniyordu.

Günler sonra, görüntülerle ilgili ilk açıklama, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan geldi. TSK ve bakanlık tarafından teyit edilmiş bir bilgi olmadığını ifade eden Kurtulmuş, “Bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Sosyal medya sorumsuzca yayın yapılacak bir yer değildir.” diyerek sosyal medyada görüntüleri paylaşanları tehdit etti.

Görüntülerin yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 11 ay geçtikten sonra 9 Ekim 2017’de, servis edilen görüntülerde yanarak hayatını kaybedenlerden biri olan Sefter Taş’ın ailesine, oğullarının şehit olduğu bildirildi. Sessiz sedasız yapılan bildirim, resmi açıklama yapılmasa da, görüntüleri doğrular nitelikteydi.

FETHİ ŞAHİN JANDARMA İSTİHBARAT ELEMANI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Sefter Taş’la birlikte yakılan diğer isim olan Fethi Şahin hakkında ise çok fazla bilgi yoktu. Askerden kaçarak IŞİD’e katıldığını iddia edilmesine rağmen Fethi Şahin, infaz edildiği videoda jandarma istihbarat elemanı olduğunu söyledi.

Sefter Taş (solda), Fethi Şahin (sağda)

Fethi Şahin’in annesi Ayşe Şahin ve babası Mehmet Şahin, Konya’nın Çumra ilçesine bağlı Arıkören köyündeki evlerinde 4 yıl sonra ilk kez Independent Türkçe’ye konuştu.

“ASKERLİK YAPTIĞI ZAMANDAN ŞÜPHELENİYORUM”

– Oğlunuz evden ne zaman ayrıldı?

Mehmet Şahin: 2015’te gitti. Ben askerlik yaptığı zamandan şüpheleniyorum. Askerden çürük raporu aldı geldi. GATA’dan kalça çıkığı gerekçesiyle çürük raporu vermişler. Öyle bir sıkıntısı vardı zaten ama başta niye aldılar askere? Burdur’da acemiliğini yaptı sonra da Tekirdağ Çerkezköy’e gitti. Jandarmaydı. 5 – 6 ay sonra niye çürük raporu verdiler, anlamıyorum.

Ayşe Şahin: Askere 2013’ün Eylül ayında gitti. 2014’ün Şubat ayında geldi.

– Evden ayrılmadan önce ne yapıyordu?

Mehmet Şahin: Karaman’da ve Konya’da çalıştı. Karaman’da fabrikada, Konya’da otogarda çalıştı. ‘Çok para kazanacağım’ diyerek gitti buradan. Gittikten 2 gün sonra Gaziantep’ten telefon açmış annesine.

“ÇALIŞIP PARA KAZANIP GELECEĞİM’ DEDİ”

– Gitmeden önce engel olmaya çalışmadınız mı? Nereye gittiğini sormadınız mı?

Mehmet Şahin: Sorduk, sormaz olur muyuz? Kocaman 20 – 25 yaşında oğlan. Önüne geçtik, dinlemedi. Gitmeden önce bildiremedik de, nereye bildireceksin gideceğim deyince.

Ayşe Şahin: Sınırı geçeceğim dedi. Çalışıp, para kazanıp geleceğim dedi. Bir daha haber alamadık. 2015’in Mart ayıydı. 5 sene sonra geleceğim dedi.

– IŞİD’e katılacağından şüphelenmediniz mi?

Mehmet Şahin: IŞİD gibi bir şeyden bahsetmedi.

“NAMAZ BİLE KILMAZDI, ALKOL KULLANIRDI”

– IŞİD’le ilgili paylaşımlarda bulunduğu iddia ediliyor. Örgüte sempatisi mi vardı?

Mehmet Şahin: Namaz bile kılmazdı, bilmezdi. Alkol kullanırdı.

“AŞIRI MİLLİYETÇİYDİ, BİZİM KÖYDEN AŞIRI DİNCİ ÇIKMAZ”

– Siyasi görüşü var mıydı?

Mehmet Şahin: Aşırı milliyetçiydi. En son Devlet Bahçeli’ye de kızmaya başlamıştı. Bizim köyden aşırı dinci çıkmaz. Geçmişte, burası sol ağırlıklıydı. Sonradan belediye seçimleriyle milliyetçi çizgiye kaydı.

– Eğitim durumu nasıldı? 

Ayşe Şahin: Lise mezunuydu. Denizli’ye üniversite okumaya gitti ama bitiremeyip geri döndü.

– Sınırı geçeceğini söyleyince ne yaptınız?

Mehmet ŞahinHemen karakola gidip bildirdik. Önlemini alın dedik. Sonra yanma olayını gördük.

“BENDEN HABER BEKLİYORLAR, KİMSE ARAYIP SORMADI”

– Karakola bildirdikten sonra sizinle irtibat kuran olmadı mı?

Mehmet Şahin: Adamlar benden haber bekliyor. Savcılık, ‘Bilgin var mı?’ diye bana soruyor. Ben utanıyorum. Yanma olayından sonra bile biz muhtarla gidip kendimiz ifade verdik. Kimse arayıp sormadı. Siyasiler bile umursamadı. Numan Kurtulmuş açıklama yaptı, ‘Akıbeti belli değil’ dedi.

“OĞLUM ÖLDÜYSE ŞEHİTLİK VER”

Mehmet Şahin: İnfazcısı yakalandı. Devlet öğrenmez mi bunu? Yaktın mı yakmadın mı diye sormaz mı? Sefter Taş’a şehitlik verildi. Bana da bildir, oğlum öldüyse bana da ‘Oğlun şehit oldu’ de, şehitlik ver. Hiçbir şey söylenmedi bana. En son 3 – 4 ay önce savcılığa gittim, ‘Haber alırsan bize de bildir’ dediler.

“TAKAS YAPACAKLARMIŞ, 10 IŞİD’Lİ REHİN İSTEMİŞLER”

– Siz aradınız mı oğlunuzu?

Mehmet Şahin: Gaziantep’e gidip Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) komutanıyla görüştük. Oğlumla aynı koğuşta kalmışlar ama sonra o kurtulmuş. Benim oğlumu da kurtaracaklarmış, karşılığında 10 tane IŞİD’li rehin istemişler. Takas yapacaklarmış. Önce Allah’a sonra bana güvenin dedi ama sonra o yanma görüntülerini gördük.

“MUHBİRDİ DENİYOR, DEVLET IŞİD’İN İÇİNE ADAM SOKMUŞ DENİYOR”

– Askerlik yaptığı zamandan şüpheleniyorum dediniz…

Mehmet Şahin: Muhbirdi deniyor. Devlet, IŞİD’in içine adam sokmuş deniyor. Yanında silah yakalatmış. Buradayken öyle silaha falan merakı da yoktu.

“O GÖRÜNTÜLER ÇIKTIKTAN SONRA 2 KERE KALP KRİZİ GEÇİRDİM”

– Döneceğini düşünüyor musunuz? Umudunuz var mı?

Mehmet Şahin: O görüntüler çıktıktan sonra 2 kere kalp krizi geçirdim ben. Bir açıklama yok hala. Gözümüz yolda, belki yalandır, belki çıkar gelir diye bekliyoruz.
Ayşe Şahin: Her günüm ağlayarak geçiyor. Elimden bir şey gelmiyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin