IŞİD’in Antep Emiri’nin 19 kez yeri tespit edilmesine rağmen yakalanamamış!

IŞİD’in Antep Emiri Yunus Durmaz’ın Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Taksim’deki saldırılardan sonra 19 kez yerinin tespit edildiği ancak buna rağmen yakalanmadığı ortaya çıktı

IŞİD’in Antep Emiri Yunus Durmaz’ın örgütlediği bombalı saldırılardan sonra adım adım izlenmesine rağmen yakalanmadığı ortaya çıktı. Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Taksim’deki bombalı saldırılar nedeniyle aranan Durmaz’ın yeri, 29 Nisan-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında 19 kere tespit edildiği ancak yakalanamadığı ortaya çıktı. Durmaz’ın, ancak ‘AKP kongresine saldırı düzenleyecek’ istihbaratı sonrası evine operasyon yapıldı.

TELEFONDAN YAKIN TAKİP

Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi, IŞİD’in Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Taksim’deki bombalı saldırıları nedeniyle Yunus Durmaz hakkında, 2016 yılının nisan ayında “İletişimin dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi” kararı aldı. Ayrıca Durmaz’ın HDP İstanbul İl Başkanlığı, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu, Antalya G20 Zirvesi, Antalya 2016 Expo, Anıtkabir’de 19 Mayıs etkinlikleri ve AKP kongresine saldırı planladığı belirtiliyordu.

19 KEZ YER TESPİTİ YAPILDI

29 Nisan-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında Yunus Durmaz’ın görüşmelerinin dinlenmesinin yanı sıra, telefon sinyali üzerinden yeri 19 kez tespit edildi.

ANTEP EMNİYETİ’NE SALDIRI SONRASINDA BİLE YAKALANMADI

Yunus Durmaz o günlerde kaçma gereği duymadı ve yeni bombalı saldırılar planlamak için çalıştı. Hatta planlayıcısı olduğu ve 3 polisin hayatını kaybetmesine yol açan Gaziantep Emniyetine 1 Mayıs 2016 günü bombalı araçla yapılan saldırıdan sonra bile yakalanmadı. Oysa emniyete yapılan saldırıdan sonra kentte adı IŞİD ile birlikte anılan kim varsa gözaltına alınmıştı.

AKP KONGRESİNE SALDIRI İSTİHBARATI İLE HAREKETE GEÇİLDİ

Yunus Durmaz’ı yakalamak için emniyeti harekete geçiren ise 19 Mayıs etkinlikleri ve 22 Mayıs’ta AKP kongresine saldırı planlandığı istihbaratı oldu. 19 Mayıs günü, Gaziantep’te bulunan hücre evine yapılan baskında kendisini patlatan Yunus Durmaz ölü olarak ele geçirildi. Durmaz’ın ölmesi gerekçesiyle 6 Haziran 2016’da tedbirin kaldırılmasına ve elde edilen verilerin imha edilmesine karar verildi.

2006 YILINDAN BERİ BİLİNİYOR

Kamuoyunun 10 Ekim Katliamı’ndan sonra adını duyduğu Yunus Durmaz ismi emniyet, istihbarat ve yargı makamlarında yabancı değildi. 2006 yılında İran’a giden Durmaz, daha sonra Afganistan’a geçerek cihatçılara katılmıştı. 2009 yılında Pakistan’da yakalanarak Türkiye’ye gönderilen Durmaz, İstanbul Havaalanı’nda polis tarafından karşılanıp sadece bilgi alma tutanağı tutularak serbest bırakılmıştı. 2012 yılında El Kaide’ciler birçok ilde izlenirken, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Yunus Durmaz’ın da arasında olduğu birçok cihatçı iki yıl boyunca fiziki takibe alınmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin