IŞİD’in 50 kişinin kafasını kesmesi BM’yi harekete geçirdi: Sivilleri koruyun

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Birleşmiş Millet İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, IŞİD’e bağlı militanların Mozambik’in kuzeyindeki Cabo Delgado eyaletinin Muidumbe ilçesini ele geçirmesi ve binlerce insanı göçe zorlaması üzerine, Mozambik hükümetine sivilleri koruma çağrısında bulundu.

Bachelet, bölgedeki insan hakları ihlallerini yerel halk ve idareciler için “çaresizlik” olarak nitelendirdi. BM Komiseri, Mozambik’te IŞİD’in ele geçirdiği bölgede cinayet ve sakatlanma, yağma, evlerin, kamu ve dini tesislerin tahrip edilmesi, kızların ve kadınların kaçırılması ve cinsel istismarlarının yanı sıra çocukların zorla silah altına gibi bir çok insan hakları ihlallerinin yaşandığını söyledi.

Yerli ve uluslararası medyanın haberlerine göre, IŞİD elemanları ağır insan hakları ihlalleri işlemeye devam ediyor. Bazı sosyal medyadaki paylaşımlara göre isyanları bastırmak için bölgeye giden Mozambik güvenlik güçlerinin de silah ve kaba kuvvet kullanarak sivillere baskı ve işkence yaptığı görülüyor.

El Cezire’nin haberine göre geçen hafta IŞİD bağlantılı saldırganlar sivilleri Muatide köyünde bir bir futbol sahasına doldurarak 50’den fazla insanın kafasını kesti ve cesetlerini parçaladı.

BM Yüksek Komiseri Bachelet, Mozambikteki vahşeti şu cümlelerle tasvir etti: Dünyanın koronavirüs pandemisi ve tartışmalı Amerika seçimleri hengamesinde endişe verici haberlerle karşılaşması şaşırtıcı değil, ama Mozambik’te masum insanların bir futbol sahasına ölüme sürülerek, başlarının kesilmesi ve vücudlarının parçalanması, bir korku filmi sahneleri için son dönemlerdeki haberlerden ( pandemi) daha uygun.

Uluslararası medyanın haberlerine göre IŞİD militanları bölgede fazla Hristiyan ve Müslüman ayrımı yapmadan sivillerin hepsini katlediyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, Mozambik’in yüzde 57’si Hristiyan ve yüzde 32’si Müslüman. İngiliz merkezli bir rapora göre ise son zamanlarda IŞİD saldırılarının hedefi olan kuzeydeki Cabo Delgado eyaleti nüfusunun ise yüzde 54’ü Müslüman ve son zamanlarda saldırıların hedefi olan kuzeydeki Muidumbe kasabası ise çoğukluk Hristiyan nüfusa sahip.

IŞİD’in saldırılar gerçekleştirdiği Mozambik’in kuzeydoğu bölgesi zengin maden yataklarına sahip. Bölge halkı yeraltı kaynaklarından yararlanamadıkları gerekçesi ile uzun zamandır Mozambik hükümetini suçluyor.

Katolik Haber Servisi’ne göre geçen hafta IŞİD saldırganları Cabo Delgado eyaletinde Hristiyanlar için kutsal olan Paskalyadan önceki Cuma’da (Good Friday) yedi kasabaya ve köye saldırdılar, bir kiliseyi ateşe verdiler ve terör gruplarına katılmayı reddeden 52 genci öldürdüler.

Birleşmiş Milletler bölgede IŞİD saldırıları ile yerlerinden olan 350 bin insan için acil yardım çağrısında bulundu. BM sözcüsü Babar Baloch, bölgeden bir çok sivilin kaçamadığını ve güvenlik güçlerinin İŞİD’in kontrolünde olan bir çok kasabaya giremediğini belirtti. IŞİD bölgede 2017 yılından itibaren etkili olmaya başladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin