Soylu’dan IŞİD emiri neden defalarca tutuklanıp bırakıldı savunması: “Somut delil yoktu!’

Adana’da yakalanan ve IŞİD’in “Türkiye emiri” olduğu söylenen Mahmut Özden’in daha önce birçok kez IŞİD’e yönelik operasyonlarda gözaltına alındıktan sonra tutuklanıp serbest bırakıldığının ortaya çıkması üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özden’in neden serbest bırakıldığını açıkladı.

Defalarca serbest bırakılan Özden’in elde yeterli somut veri olmadığı için mahkemeler tarafından serbest bırakıldığını ileri süren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk’ten Nagehan Alçı’ya açıklamalar yaptı.

“Bu teröristin daha önce alınıp bırakıldığı doğru” diyen Soylu, Özden’e bu nedenle ‘Türkiye emirliği’ görevinin verildiğini söyledi.

Soylu, Özden’in daha önce defalarca serbest bırakılmasına ilişkin ise “Somut delil yoktu” savunması yaptı. Soylu şöyle konuştu:

“Biz örgütsel bağlantılarını bilip alıyoruz ancak dijital doküman ve Irak’la Suriye ile yaptığı örgütsel görüşmelerin, somut delillerin ele geçmesi gerekiyor tutulabilmesi için. Daha önce elde yeterli somut veri olmadığı için serbest bırakmak zorunda kalmıştı mahkemeler maalesef.”

SOYLU, YARGININ HATA YAPMADIĞINI İDDİA ETTİ

İçişleri Bakanı, bu konuda yargının sorunu olup olmadığı yönündeki soruya ise şu cevabı verdi:

“Hayır, hukuken ne yapabilirlerse yapıyorlar. Ancak elde somut bir delil olmayınca yargı ilerleyemiyor. Biz örgüt bağlantılarını kimin ne yaptığını ve ne olduğunu tespit ediyoruz ancak net kanıta ulaşmak zaman alabiliyor. İşte şimdiki operasyonun önemi dijital delillerin ve yurt dışı bağlantılarının da ele geçirilmiş olmasında.”

Bu kez Özden’in İstanbul’da kalaşnikof ve başka delillerle yakalandığını ifade eden Soylu, “Çok vahim saldırı planları ele geçirdik. Ayasofya ile ilgili DEAŞ’ın saldırı planının yanı sıra İstanbul Taksim’deki LGBT derneklerine de saldırı planlıyorlarmış Nagehan Hanım. Taksim’in ortasındaki bu dernekleri hedef alacaklarmış. Bu planları yaparlarken çok geniş çaplı ve iyi düşünülmüş bir operasyon ile suçüstü yakaladık” dedi.

Soylu ayrıca, “Çok titizlikle büyük bir operasyon yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde başka kritik isimlere de ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin