IŞİD, Mozambik’in stratejik limanını ele geçirdi

Mozambik hükümetinden yapılan açıklamada, ordunun, Çarşamba günü IŞİD’in eline geçen kuzeydeki stratejik Mocimboa da Praia limanını kurtarmak için mücadele ettiği bildirildi. Mozambik’in en kuzeyinde yer alan liman, 60 milyar dolar değerindeki doğalgaz yataklarına 40 mil uzaklıkta bulunuyor.

Ordu’nun açıklamalarına göre, İŞİD militanları yerel halkı kendilerine kalkan olarak kullanıyor.

IŞİD’in ilk defa Sahraaltı Afrika’da etkili olması ve Mozambik ordusunun, zengin doğalgaz yataklarının bulunduğu Cabo Delgado’da İŞİD saldırılarını etkisiz hale getirememesi, komşu Güney ülkelerinde ciddi endişeye sebep oldu.

Mocimboa da Praia limanı petrol devi Total’ın da aralarında olduğu uluslararası enerji şirketlerinin kargo için kullandığı bir liman.

IŞİD’e bağlı olduğu söylenilen militanların son aylarda Mozambik’in kuzeyinde bir çok kasabayı bir süreliğine ele geçirmesi sonucu onbinlerce insan yerlerinden oldu. Silahlı örgütler bu yıl Mocimboa da Praia limanına defalarca saldırı gerçekleştirdiler.

Militanların Mozambik’e saldırması üzerine, Tanzanya hükümeti de, sınırdaki ormanlarda cihatcılara karşı operasyonlar başlattığını duyurdu.

BBC’nin haberine göre, militanlarla çıkan çatışmalarda bir çok Mozambik askeri hayatını kaybetti ve bir devriye botu battı.

Dev yatırımların tamamlanmasıyla, Mozambik kıyılarından (offshore) doğalgaz çıkarmaya hazırlanan dünyanın dev şirketleri, İŞİD türü örgütlerin saldırılarına karşı ektra güvenlik talebinde bulundu. Mozambik hükümeti ise saldıralara karşı koymak için yabancı güvenlik firmalarından yardım istedi.

Mozambik’in Kuzey eyaleti Cabo Delgado’ya saldırılar 2017’de başladı ve bu yıl artarak devam ediyor.  Saldırıları IŞİD’e bağlı olduğunu söyleyen  gruplar üstleniyor. Bu hafta başında IŞİD kendi medya kanallarından, Mocimboa da Praia yakınlarında iki askeri üssü ele geçirdiğini söylemiş, Mozamik askerlerini öldürdüğünü ve bazı ağır silahlara el koyduğunu açıklamıştı.

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, geçen ay yaptığı açıklamada, IŞİD’e karşı mücadelesinde Mozambik’e yardımcı olmak için görüşmelerin devam ettiğini söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin