IŞİD, kimyasal santrali patlayıcılarla tuzakladı, bölge alarmda

İngiliz The Times gazetesi, IŞİD’in El Mişrak kentinde binlerce tonluk kimyasal kalıntı bulunduğu düşünülen sülfür üretim santralini patlayıcılarla tuzakladığın yazdı. Bölgeyi canlı kalkan olarak kullandığı insanlarla çevrelediğini duyuran gazeteye konuşan general Hajar İsmail de haberi doğrulayan açıklamalar yaptı.

General Hajar, koalisyon güçlerini IŞİD’in kimyasal silah olarak hidrojen sülfür üretilen santrali patlatabileceği konusunda uyardıklarını söyledi. Hajar, patlatılırsa etkisi 10 km’ye kadar yayılacağı düşünülen santralin bölgede karşılaşılabilecek en büyük tehdit olacağını vurguladı.

Santralde eskiden direktör yardımcısı olarak çalışan ve ailesini korumak amacıyla ismini vermek istemeyen bir kaynak ise Times’a tüyler ürperten bilgiler verdi. IŞİD’in köylerde havaya ateş açarak erkekleri kadın ve çocuklardan ayırıp esir oldığını ve santral çevresine götürdüğünü anlattı.

Ajansların, bölgeden geçtiği fotoğraflarda Peşmerge güçlerine gaz maskesi dağıtıldığını gösteren fotoğraflarda gelişmenin doğruluğunu teyid eden bir başka gelişme. Öte yandan Peşmerge güçlerin içerisinde savaşan kadın askerlerin olduğunu gösteren resimler AFP başta olmak üzere dünya ajansları tarafından servis edildi.

Bu arada Rudaw’ın haberine göre, Peşmerge güçlerinin bugün altı köyü IŞİD’den geri aldığını duyurdu. Kurtarılan köyler Kaym, Sımaki ve Harabe Delil. Kontrol sağlanan köylerde Şebek Kürtleri ile Türkmenler yaşıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin