Aydınlı Grup’a atanan kayyım 2,5 yılda devlete 45 milyon TL borç takmış

İşadamı Ömer Faruk Kavurmacı'nın ortağı olduğu şirkete kayyım atanmıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın ortağı olduğu şirkete atanan kayyımın, sadece 2,5 yılda devlete 45 milyon TL vergi borcu taktığı ortaya çıktı. Kayyım gelene kadar devlete bir kuruş borcu bulunmayan şirkette işçilerin maaşlarının da ‘banka kredisi’yle ödendiği öğrenildi. Kayyım öncesinde 3 bin 800 olan işçi sayısı şu anda 5 binin üzerine çıkmış durumda.
İşadamı Ömer Faruk Kavurmacı, 2016’da cemaat soruşturması kapsamında tutuklanmış ve ortağı olduğu Aydınlı Grup’a kayyım atanmıştı. Şirket avukatları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Dilekçede, kayyım heyetinin şirketi kötü yönettiğine ve zarara uğrattığına dair haziran ayındaki 13. celsede dinlenen ‘kamu tanığı’ beyanları da sunuldu.
Çalışanların maaşlarının banka kredisiyle çekilerek ödendiğini belirten dilekçede, “Kayyum yönetimindeki şirket devlete biriken 45 milyon TL’lik vergi borcunu dahi ödememiştir.” denildi.

DAHA ÖNCE BORCUMUZ YOKTU

Haziran ayında görülen TUSKON davasında, TMSF’nin mahkemeye tanık olarak beyan ettiği Kavurmacı’nın ortağı olduğu Aydınlı Grup’un çalışanlarının ifadesi duruşmaya damga vurdu. Muhasebe sorumlusu M.A.N, “Şirketin muhasebe sorumlusuyum. 15 senedir Aydınlı Grup’da muhasebe biriminde görev yapıyorum. Şirketin şu anda yaklaşık 45 milyon TL civarında bir borcu var. Kayyum öncesi şirketin gecikmiş bir vergi borcu yoktu.” ifadelerini kullandı.

17 MİLYON TL HARCANAN PROJEYİ İPTAL EDİP ZARAR OLUŞTURDULAR

Oda TV’de yer alan habere göre yine şirkete ait devam eden projelere de tanık, “Projelerimiz İçerenköy A Plus Projesi iki bloklu artı Silivri Lojistik Projeleri, bu her iki proje, Silivri Lojistik Projesinin en son durduğunu duymuştum. İptal edilen proje için 17 milyon TL para harcandı.” dedi.

ÇALIŞAN SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILDI

TMSF tarafından ismi İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi dosyasına gönderilerek tanık olarak dinlenmesine karar verilen Aydınlı Grup’ta insan kaynaklarında çalışan kamu tanığı M. G. B, 17 Haziran 2019 tarihli oturumdaki beyanında, kayyım heyeti döneminde şirketteki çalışan sayısının neredeyse 2 katına çıktığını belirtti. Kendisine yöneltilen soruya, “Yanlış hatırlamıyorsam kayyum öncesi çalışan sayısı 3 bin 800’dü. Şimdi 4.250-5.250 olması lazım.” şeklinde ifade verdi.

MAAŞLAR KREDİYLE ÖDENMEYE BAŞLANDI

Kamu Tanığı T. B. ise kendisine yöneltilen soru üzerine şirkete kayyım ataması sonrasında çalışanların ücretlerinin kredi ile ödenmeye başlandığını belirtti. Bu ifadeler sonrası ise Kavurmacı’nın avukatları AYM’ye şirketin zarara uğratıldığını öne sürerek başvuruda bulundu. Başvuruda, “Zarara uğrayan ve kamu borçlarını ödeyemeyecek duruma gelen bir şirketin ayakta kalması için alınması gereken en önemli tedbir ‘küçülmeye gitme’ ve ‘yeni işe alım yapmama’ iken kamu tanıklarının beyanlarından da anlaşılacağı üzere bunun tam aksi yönünde tasarruflarda bulunularak şirket zarara uğratılmıştır. Küçülmeye gidileceğine 46 yeni mağaza açıldığı ve bin 500 kişinin daha istihdam edildiği ve şirket çalışanlarının maaşlarının yine şirket tarihinde ilk kez kredi çekilmek suretiyle ödendiği tespit edilmiştir. Bireysel başvuru dilekçemizde de ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, söz konusu uygulamalardan kaynaklı ciddi ölçüde maddi ve manevi zarar meydana gelmesi ve kamu tanıklarının beyanlarından da anlaşılacağı üzere her geçen gün bu zararın katlanarak artması nedeniyle başvurumuzun ‘öncelikle’ incelenmesini talep ediyoruz.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin