Irkçılık ve ayrımcılığa karşı STK’lar tek ses: ‘Karşıyız’

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen binlerce kişinin katıldığı gösteride ırkçılık ve ayrımcılık protesto edildi.

21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü çerçevesinde Irkçılığa ve Dışlanmaya Son Platformu tarafından başkentin DAM Meydanı’nda gerçekleşen gösteriye yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Çok sayıda yerli ve yabancı kökenli STK’lar da bu yürüyüşe destek verdi.

Hollandalı, Faslı, Surinamlı, Türk, Antilyanlı ve diğer etnik gruplardan oluşan göstericiler, ‘Hepimiz  Hollandalıyız ve Irkçılığa Karşıyız’ ‘ İslamofibiye Hayır’ sloganları attı. Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’ın yabancılara ve İslam’a yönelik ayrımcılık ve ırkçılık içeren ifadeleri de protesto edildi. Wilders’in söylemlerinin korkunç ve utanç verici olduğu, bu tür ayrımcı söylemlerin insanlarda korkuya sebep olduğuna dikkat çekildi. Mesajlara, farklılıkların zenginlik olduğu, ayrıştırmak yerine birlikte çalışılması gerektiği üzerinde duruldu. Tüm ayrımcılık ve ırkçılıkları kötü ve zalim olduğu vurgulandı.

“ÜLKEDEKİ RENKLİLİĞİ KİMSE BOZAMAZ”

Hava sıcaklığı eksi 3 derece olmasına rağmen, ırkçılık karşıtı gösteriye 15 bin gösterici iştirak etti. Yaklaşık 3 saat süren protesto yürüyüşü Amsterdam Museumplein’de tamamlandı. Yürüyüşte ‘ırkçılığa ve ayrımcılığa son’, ‘Rutte 3 Hükümeti yeter artık’, ‘Wilders Irkçı’, ‘Yeter artık Wilders’, ‘Hollanda’da herkes eşit’, ‘Ülke’deki renkliliği kimse bozamaz’, ‘Irkçılık deliktir’ dövizleri dikkat çekti.

Gösteride yabancı kuruluşlar adına bir konuşma yapan Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği Başkanı (HTİB) Mustafa Ayrancı, Hollanda’da ırkçılığın başını alıp yürüdüğüne işaret etti: “21 Mart Uluslararası ayrımcılık ve ırkçılık ile mücadele günüdür. Biz HTİB’in kurulduğu 1974 yılından bu güne değin, her yıl bu protesto eylemini düzenliyoruz. Bunun Hollanda genelinde Amsterdam’da farklı kesimlerin içinde olduğu, birlikte ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı mücadele edip, ırkçılık ve ayrımcılığın insan suçu olduğunu, insanlığı ötekileştirdiğini, ayrımlaştırdığını ve buna karşı duyarlı olmamız gerektiğini ve buna karşı mücadele etmemiz gerektiğinden yola çıkarak buradayız. Irkçılığa ve her türlü ayrımcılığa karşıyız diye sloganlarımızı hazırladık. Hollanda’da ayrımcılığın olmadığı herkesin kendi kimliği ile kendi inancı ile düşüncesi ile, yaşayabileceği ve bu ülkeyi zenginleştirebileceğine inanıyoruz. Pankartımızda hep birlikte yan yana yürüyelim. Birlikte yaşayalım. Bu ülke bizimdir. Gelecek bizimdir. Pankartımız her yıl etkinliklerde bunu taşıyoruz. Hollandalısı, Türkü, Faslısı, Kürdü ve diğer etnik gruplar ayrımcılıktan rahatsızdır. Bunu Wilders gibi popülist politikacıların bunu görmesi gerekiyor. Burada bütün siyasi partilerde kişiler var. Hollanda’nın önde gelen STK’ları, sendikaları FNV ve CNF sendikaları var. Bu bize enerji veren bir durumdur. ”

“TEMENNİMİZ TÜRKİYE’DE DE ÖZGÜRCE İNSANLARIN YÜRÜYÜŞLERİNİ SOKAKTA YAPMALARI”

Yürüyüş ve muhalif seslerin Türkiye’de olmamasının insanların bir korku psikolojine hapsedildiğini özgür düşüncesini sokaklarda meydanlarda dile getirmediğini söyleyen Ayrancı, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye bu gün çok farklı bir konuma geldi. Maalesef Türkiye’nin önü kapalı. Nereye gideceği hiç belli değil. Ciddi bir korku ve bir baskı ülkede şuanda hakim. Umarım Türkiye halkı buna karşı güç birliği yapar. Bu duruma karşı mücadele eder. Ve bu korkuyu, bu baskıyı yener. Bütün ümidimiz budur. Bizimde burada yapabileceğimiz tek bir şey var. Orada ki demokratik güçler ile dayanışmadır. Temennimiz Türkiye’de de Hollanda’da olduğu gibi özgürce insanların sokakta yürüyüşlerini yapmaları. Bu gün Amsterdam Dam meydanında binlerce protestocunun yanında yüzlerce de polis var. Polis ne kimseye saldırıyor. Ne onların protestolarına müdahale ediyor. Ne de kimseyi alıp götürüyor. Herkes kendi sloganı ve düşüncesi ile buradalar. Umarım bir gün Türkiye’de bunu anlar. Ve b  demokrasi insan hakları, özgürlükleri afım atar. Gazetecilerin içeride olmadığı, düşüncelerinden dolayı insanların hapishanelerde olmadığı, herkesin düşüncesini özgürce düşüncesini söylediği bir ülke olur. Bütün temennimiz Türkiye adına budur.”

Hollanda polisinin sıkı güvenlik önlemi aldığı yürüyüş, polis helikopteriyle havadan da kontrol edildi. Atlı polisler de alan kenarında hazır bekletildi. Herhangi olumsuz bir olayın meydana gelmediği yürüyüş 3 saat sonra olaysız bir şekilde sona erdi. Uluslararası “Irkçılık ve Ayrımcılığı Protesto Yürüyüşü “ gösterisi, Londra, Viyana ve Atina gibi şehirlerdeki büyük protestolarla eyleminin bir parçası.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin