İranlılar ‘250 bin dolarlık’ Türk vatandaşlığına hücum etti

Türk vatandaşı alabilmek için alt sınırın 250 bin dolara düşürülmesinden sonra yabancıların ilgisi arttı. Türkiye’den vatandaşlık alan yabancılar arasında en büyük çoğunluğu İranlılar oluşturuyor. İranlılar, konut sahibi olma oranına göre Iraklılar’dan sonra ikinci sırada.

Diğer ülkelerde vatandaşlık başvurusu yapmak için gerekli maddi şartları sağladıktan 2-3 yıl sonra vatandaşlık alınabilirken, Türkiye’de bu sürenin 2-3 aya kadar kısalabilmesi, İranlıların gözünde Türkiye’yi cazip kılıyor.

Yılın ilk çeyreğinde kökenlerine göre yabancılara yapılan konut satış rakamları incelendiğinde Iraklılara bin 781 satış yapılırken, İranlılar 946 konut aldı. Ocak 2017’de 1 milyon dolar olarak başlayan yabancılara vatandaşlık hakkı, 18 Eylül 2018 itibarıyla 250 bin dolara düşürülmüştü.

Euronews’in haberine göre, vatandaşlık hakkı almak için alt sınırın 250 bin dolara düşürülmesi, yabancıların Türkiye’de gayrimenkule ilgisini artırdı. Ocak 2017’de 1 milyon dolar olarak başlayan yabancılara vatandaşlık hakkı, 18 Eylül 2018 itibarıyla 250 bin dolara düşürülmüştü.

İran bankacılık sisteminin yaptırım kapsamında olması, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) – İran arasında yaşanan gerilimin oluşturduğu ekonomik ve ticari belirsizlikler İranlıları göç etmeye yöneltiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin