İran’dan petrol alma yasağı 1 Mayıs’ta başlıyor: Türkiye ABD’yi ikna etmeye çalışıyor

ABD’nin 8 ülkeye yönelik İran petrolü alma muafiyetini nisan itibariyle sonlandırmasının ardından Ankara’nın bu muafiyeti devam ettirmek için Washington’ı ikna etmeye çalıştığı ortaya çıktı. Washington, muafiyetin yenilenmeyeceğini belirterek, Türkiye dahil 8 ülkeden, 1 Mayıs itibarıyla İran’dan ham petrol alımlarını durdurmalarını istemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, düzenlediği basın toplantısında, Türk petrol rafinerisi Tüpraş’ın yaptırımlarla karşılaşmadan İran’dan ham petrol alımını devam ettirebilmesi için Washington’ı ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. “Tüpraş konuyu yakından takip ediyor.” diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Tüpraş’ın rafineri özelliği de İran petrolüne uygun. ABD’yi ikna etmeye çalışıyoruz. ABD ile görüşmelerimiz devam ediyor. Umarız önümüzdeki dönemde bir sonuca ulaşırız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve bazı kongre üyeleriyle ile görüşmeler yaptığını anımsatan Aksoy, iki ülke liderlerinin başta ticaret ve savunma olmak üzere ilişkilerde pozitif gündeme odaklandıklarını anlattı.

F-35 programı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Aksoy, “Biz F-35 programının parçasıyız. Ödemelerimizi tam olarak yapıyoruz. Pilotlarımız orada eğitim görüyor. Uçakların teslimatı başladı. Bu konuda geri adım atmayacağız.” dedi. Aksoy, ABD yönetiminin F-35 programını Türkiye’nin S-400 alımına bağlamaya çalıştığını belirterek, “Biz her seviyede bunun doğru olmadığını dile getiriyoruz.” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin