İran’daki deprem Türkiye’yi vurdu: Van’da 9 kişi hayatını kaybetti, 50 yaralıdan 2’sinin durumu kritik

İran’da sabah saatlerinde merkez üssü Khoy olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Türkiye’yi de etkiledi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD), İran’ın Hoy kentinde 5.9 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı.

İlk belirlemelere göre depremde  dördü çocuk dokuz kişi hayatını kaybetti. 50 yaralıdan ikisinin durumu kritik.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başkale ilçesindeki köylerde enkaz altında kalanlar olduğunu belirterek, “Dördü çocuk olmak üzere dokuz vatandaşımızı kaybettik. Hayatını kaybedenler Özpınar ve Güvendik köylerinden. Allah rahmet eylesin. Enkaz altında kalan yok. Deprem bölgesine bin 250 çadır sevk edildi” dedi.

Van Valiliği yaptığı açıklamada İran’da meydana gelen deprem sonrasında Başkale’nin Kaşkol, Güvendik, Özpınar ve Gelenler mahallelerinde hasar meydana geldiğini, bölgeye AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “AFAD ekiplerimiz Van Özpınar köyüne ulaştı, diğerlerine ulaşmak üzere. Enkaz altında vatandaşlarımızın olduğu belirtiliyor” dedi.
NTV Tahran Muhabiri Ali Asgar Çabuk, İran’da henüz can kaybı bilgisi olmadığı ancak yaralıların olduğunu aktardı.

NTV’ye konuşan Gelenler Köyü sakini Ferhat Tulan, köydeki hanelerin yarısının yıkıldığını söyledi. Tulan depremin ardından yardım beklediklerini ekledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin