İran’da sosyal medya devrimi! Bakan istifası Instagram’dan, red cevabı Telegram’dan

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in istifasını kabul etmedi. Zarif, dün istifa ettiğini açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Tahran ziyareti sırasında Instagram’dan paylaştığı mesajla istifa ettiğini duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Ghasemi’nin Telegram’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Zarif’in dün sunduğu istifayı kabul etmediği bildirildi. Ghasemi, aynı zamanda pazartesi akşam yaşananların ardından çok sayıda bakanlık çalışanı ve elçinin istifa edebileceği iddialarını da yalanladı.

Zarif, Instagram paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı: “Aziz ve cesur İran milleti ile değerli yetkililere geride kalan 47 ay boyunca gösterdikleri nezaket için teşekkür ediyorum. Görev süresince yerine getiremediğim hizmetlerden ve eksikliklerimden dolayı samimiyetle özür dilerim. Esen kalın.”

Cumhurbaşkanlığı: Zarif yalnız olmayacak

İran Cumhurbaşkanlığı, Zarif’in Instagram üzerinden yaptığı istifa duyurusuna gün içinde aynı yöntemle cevap vermişti. Cumhurbaşkanlığı’nın Instagram sayfasından yapılan açıklamada, Zarif’in istifa kararı doğrulanmış ancak Ruhani’nin bu istifayı kabul etmeyeceği belirtilmişti.

Mesajda, ‘Zarif’in görevini şimdiye kadar ustalıkla yerine getirdiği ve bu durumun böyle devam edeceği’ kaydedilmiş ve şu ifadelere yer verilmişti: “Zarif yalnız olmayacak ve biz, hepimiz (hükümet) yanında olacağız, destekleyeceğiz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin