Irak parlamentosu ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasına yönelik tasarıyı kabul etti

Irak parlamentosu, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Böylelikle Irak Meclisi, hükümetten ülkedeki tüm yabancı askerlerin sınır dışı edilmesini talep etmiş oldu.

Şii milletvekili Ammar el Şibli, “Kendi silahlı güçlerimiz ülkemizi korumak için yeterlidir” diye konuştu. Irak’ta Türk askerleri de bulunuyor. Askerler Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde PKK’ya operasyonlar düzenliyor.

Irak’ta yaklaşık 5 bin ABD askeri bulunuyor. Bunların çoğu, Irak ordusuna danışmanlık veriyor. Türkiye’nin ise Irak’ta 2 bin 500 askeri bulunuyor. Türkiye bu askerler için son dönemde yedi ayrı üs inşa etmişti.

İngiltere ordusunun internet sitesinde yer alan bilgiye göre Irak’ta 400 de İngiliz askeri var.

Irak Meclisi, Muhammed el-Halbusi başkanlığında bugün toplandı. Şii milletvekilleri, oturum başlamadan önce “Amerika’ya hayır” ve “Bağdat özgür kalacak, Amerika dışarı” sloganları attı. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin de hazır bulunduğu toplantıda, ABD güçlerinin ülkedeki varlığı ele alındı.

Irak Meclisinin, İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat’ta ABD saldırısında öldürülmesi sonrası ülkedeki ABD güçlerinin çıkarılması için karar aldı.

329 sandalyeli Irak Meclisindeki İran’a yakın Şii gruplar, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması yönünde karar alınması için milletvekillerine baskı yaptığı iddia edilmişti.

Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kaysa el-Hazali, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Meclis, Irak egemenliği ve Iraklı canlara yönelik ihlale karşı istenilen kararı almazsa, bundan sonra bu Meclisin oturum ve kararlarının hiçbir değeri olmayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

“Süleymani mesaj ulaştırmayı planlıyordu”

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin yaptığı açıklamalar şöyle; “O gün öldürülmeseydi Süleymani ile görüşecektik. Süleymani bir Suudi Arabistanlı’ya İran’ın mesajını teslim etmeyi planlıyordu. Süleymani ve Mühendis’in öldürülmesi politik bir suikasttır. Parlamentoyu acilen Irak’taki yabancı askerlerin varlığı konusunda önlemler almaya davet ediyorum. “

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin