Interpol, Türkiye’nin 773 cemaat mensubu hakkındaki kırmızı bülten başvurusunu reddetti

Interpol’ün Türkiye’nin 773 Hizmet Hareketi mensubu 773 kişi hakkındaki kırmızı bülten talebini reddettiği ortaya çıktı. Türkiye’de yapılacak Interpol Genel Kurulu öncesi konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Interpol’le F.TÖ konusunda iş birliğimiz arzu edilen seviyede değil, İstanbul’daki genel kurul önemli fırsat olacak.” dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu, Interpol’ün 89. Genel Kurulu’nun İstanbul’da yapılmasını görüştü. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, 1955 ve 1996’nın ardından, Türkiye’nin 25 yıl sonra bu yıl üçüncü kez Interpol zirvesine ev sahipliği yapacağını belirtti.

Kıran, salgın koşullarına rağmen Mart 2020’den bugüne kadar haklarında yakalama kararı bulunan 93 kişinin Türkiye’ye iadesinin sağlandığını söyledi.

Milliyet’te yer alan habere göre, üç kişinin de Türkiye’de yakalanarak ilgili ülkelere iade edildiği bilgisini veren Kıran, 1982’den beri iade edilenlerin sayısının ise bin 64 olduğunu aktardı.

”F.TÖ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİMİZ ARZU EDİLEN SEVİYEDE DEĞİL”

Interpol’ün cemaat mensupları konusunda Türkiye’nin talepleri karşısında ‘tereddütlü’ davrandığını vurgulayan Kıran, “F.TÖ konusunda işbirliğimiz arzu edilen seviyede değil, İstanbul’daki genel kurul önemli fırsat olacak. Başta F.TÖ olmak üzere PKK, KCK, DEAŞ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelemiz ve iptal ya da reddedilen kırmızı bültenlerimiz konusundaki haklı pozisyonumuzu katılımcılara ayrıntılarıyla izah edeceğiz.” dedi.

INTERPOL İLE 3 SORUN

Interpol ile ilişkilerde üç konuda iş birliği sergilenmediğini belirten Kıran, şunları söyledi:

“Nedir bu üç konu? Öncelikle, kırmızı bülten ve iade taleplerimizin reddedilmesi, yine kırmızı bültenlerin silinmesi ve Kayıp ve Çalıntı Seyahat Belgeleri Sistemi’ne ülkemiz makamlarınca yapılan veri girişlerinin silinmesi. Bunlar devam eden problemler. Zirvede bunların kabul edilemeyeceği, Interpol’ün üzerine düşeni yapmadığı, Interpol’ün bir yargı makamı olmadığı ve suçla mücadeleyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir örgüt olduğu, tek odak noktasının DAEŞ olmaması gerektiği, DAEŞ’e karşı en büyük mücadeleyi ülkemizin verdiği ve Interpol’ün bu tutumunun ülkemizin terörizmle mücadeledeki çabalarına zarar verdiğini ifade edeceğiz.”

TARİHİ ESERLER

İçişleri Bakanlığı Europol Daire Başkanı Lütfi Çiçek ise, İstanbul ve Antalya’daki bürolarda yıllık 200 bin evrak sirkülasyonu içinde sadece suç ve suçlularla mücadele değil, tarihî eserlerin Türkiye’ye getirilmesinden, kayıp şahısların bulunmasına kadar birçok alanda başarılı görev üstlendiklerini belirtti.

Türkiye’nin suçla mücadelesini anlatma fırsatı bulunacağı İstanbul zirvesine katılımcıların aileleriyle birlikte davet edildiğini, sosyal programlar hazırlandığını söyleyen Çiçek, Türkiye’nin Interpol’ün veri tabanını en çok kullanan ilk 10 ülke içinde olduğunu vurguladı.

Çiçek şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda hâlihazırda 2 bin 212 kırmızı bülten yayında. Kırmızı bültenlerin çıkmasında hiçbir sorun yok aslında, ta ki suçlar asayiş, kaçakçılık ve benzeri suçlar olsun hiçbir sıkıntı yok 3 ila 6 gün içinde çıkıyor. Ancak konu F.TÖ’ye geldiği zaman, Interpol Anayasası’nın 3. maddesi der ki; ‘Interpol her türlü askerî, siyasi, ırki ve dinî konuların dışındadır’. Interpol Genel Sekreterliği de, 15 Temmuz darbe girişiminin bir askeri suç, bir siyasi suç olduğu varsayımla, F.TÖ için yaptığımız kırmızı bülten taleplerini reddetti. Yaklaşık 773 talep. Bu, F.TÖ’ye ilgili rakam. PKK, DHKP-C ve TKP-ML gibi terör örgütleri kapsamında, hatta içlerinde sadece terör örgütü üyeliği değil, silahlı eylemi olanlardan bile 240 şahsı reddettikleri görülüyor.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin