İnterpol Genel Sekreteri Jürgen Stock: Siyasi nedenlerle yapılan kırmızı bülten taleplerini kabul etmeyeceğiz

TR724 HABER MERKEZİ | ENSAR NUR

İnterpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, insan hakları konusunda taviz vermeyeceklerini ve siyasi nedenlerle yapılan kırmızı bülten taleplerini kabul etmeyeceklerini söyledi.

İstanbul’da düzenlenen İnterpol Genel Kurulu’nda Kırmızı Bülten ile ilgili soruları cevaplayan Jürgen Stock, Kırmızı Bülten sisteminin suçlular ile mücadelede oldukça güçlü bir sistem olduğuna işaret etti. Stock, “Ancak işin içine siyasi talepler girerse biz yokuz” diyerek Türkiye’ye net bir mesaj verdi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında hareket ettiklerini belirten Stock, “Interpol kanallarını kullanmaya karar veren ülke bizim kurallarımıza, standartlarımıza uymak zorunda” ifadesini kullandı. İnterpol’e üye ülkelerden birinde mülteci statüsü alan kişiye Kırmızı Bülten çıkarılmadığını bir kez daha vurguladı.

İnterpol’ün 89. Genel Kurulu’nun İstanbul’da düzenlenecek olması toplantı öncesinde tepkiyle karşılanmıştı.

Erdogan rejiminin kendi çıkarları için Interpol’ü araçsallaştırma çabalarından duyulan kaygı pek çok kez dile getirilmişti. Jürgen Stock’un açıklaması, Erdogan rejiminin hamlelerine karşı bu anlamda büyük önem taşıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin