‘İnternetçi arkadaş’ diye dalga geçmişlerdi: Boğaziçi’ni bitirmiş; Massachusetts Üniversitesi’nde yüksek lisans, Stanford’da doktora yapmış!

İstanbul Büyükşehir Belediye’si (İBB) toplantısı sırasında AKP Grup Başkan Vekili Tevfik Göksü, metrolara internet getirilmesiyle ilgili bir konuşma yapan İYİ Parti üyesi Taylan Yıldız’la ‘internetçi arkadaşımız sanal dünyada fazla geziyor’ diyerek dalga geçti.

Bunun üzerine mikrofonu alan Taylan Yıldız, “Ben internetçi arkadaş değilim. İsmim Taylan Yıldız. Stanford Üniversitesi’nden de doktoram var. Öncelikle herkes bir kendine gelsin.” dedi.

Bu açıklamalardan sonra AKP sıralarında gülüşmeler gelmesi dikkat çekti.

Taylan Yıldız kim?

Taylan Yıldız, 7 Mayıs 1980 İzmir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni onur derecesi ile bitirdikten sonra Massachusetts Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2003’de, Stanford Üniversitesi’ndeki İşletme Doktorası Pazarlama programına tam burslu olarak kabul edildi.

2007’de Google’dan teklif aldı. Doktora programı sırasında on sene boyunca Google’a en fazla reklam veren şirketlerin CEO ve CMO seviyesinde yılda 15 milyar Dolarlık reklam bütçesi yöneten yöneticilerine danışmanlık yaptı. Aynı zamanda Google’da 3 patent başvurusu bulunmaktadır.

2017 yılında Meral Akşener’in çağrısı üzerine Türkiye’ye döndü. İYİ Parti’nin kuruluşunda yer aldı ve kurucu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Yıldız, hala İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini sürdürmektedir. Bununla birlikte Yıldız, Stanford Üniversitesi Dijital Şehirler İnisiyatifi ve IBM ile Türkiye’de akıllı şehirlerimizi kurmak üzere ortaklıklar üzerine çalışıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin