İnternet hız rekoru kırıldı: Bütün Netflix içeriği bir saniyede indirilebilir

İngiltere’deki University College London’daki araştırmacılar şimdiye kadarki en hızlı internet bağlantısına ulaşıldığını açıkladı. Mühendisler saniyede 178 terabit internet hızını yakaladıklarını ifade etti.

Bu hızın dünyada şu anda kullanılan herhangi bir sistemin kapasitenin iki katı olduğu belirtildi. Bu hızın Netflix’in içeriğinin tamamının bir saniyeden indirmek için çok yeterli olduğu aktarılıyor.

Araştırmacılar çalışmada mevcut fiber optik sistemlerde kullanılanlardan çok daha geniş dalga boyları kullandılar. KDDI Research, University College London ve Xtera’daki mühendisler, mevcut optik fiber kurulumundan daha fazla veri geçirmek için yeni teknolojiler geliştirdi.

Mevcut altyapının çoğu 4,5THz bant genişliğine kadar kapasiteye sahip ve bazı yeni teknolojiler bunu 9THz’e çıkarmıştı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen bu yeni sistem, bant genişliğini 16.8THz’e yükseltti.

Ancak bu başarı şimdilik kavramın mümkün olduğunu kanıtlama düzeyinde kaldı. Diğer bir deyişler evlerindeki internet kullanıcılarının yakın zamanda bu seviyelere erişmesi mümkün değil.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin