İnsan hakları örgütlerinden Büyükada davasına tepki: 11 aktivist yarın hakim karşısında

Türkiye’de tutuklu 11 insan hakları savunucusu yarın hakim karşısına çıkacağı ilk duruşması öncesi insan hakları örgütleri suçlamalara tepki gösterdi. Türkiye’de Büyükada’daki bir eğitim seminerine düzenlenen baskın sonucu gözaltına alınan ve Temmuz ayından bu yana 8’u tutuklu 10 insan hakları savunucusu ile onlardan önce tutuklanan avukat Taner Kılıç’ın yargılanmasına yarın başlanıyor.

Uluslararası Af Örgütü ilk duruşma öncesi insan hakları savunucularının “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “silahlı terör örgütüne yardım etmekle” suçlanmasını sert bir dille eleştirdi. Af Örgütü Almanya Genel Sekreteri Markus Beeko, salı günü Berlin’de yaptığı açıklamada suçlamaların “yanlış ve lekeleyici” olduğunu belirtti.

Beeko, iddianamede insan hakları savunucularının olağan bir eğitim toplantısının, gizli bir toplantıya dönüştürüldüğü, barışçıl insan hakları çalışmalarının ise terör örgütüne destek olarak tanımlandığına dikkat çekti.

İddianamede Taner Kılıç hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar, diğer insan hakları savunucularının ise “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Bu isimler ise şöyle; Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser, Yurttaşlık Derneği üyeleri Özlem Dalkıran ve Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu üyesi İlknur Üstün, insan hakları aktivistleri Ali Gharavi ve Peter Steudtner, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan ile HAK İnisiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli.

Steudtner: Dayanışma güçlü olduğundan dayanabiliriyorum

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre ise  Silivri Cezaevi’nde tutulan Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner ilk duruşma öncesi salı günü yakınları aracılığı ile bir mesaj gönderdi. Berlin’de Steudtner için dayanışma eylemleri düzenleyen çevrelerin verdiği bilgiye göre Steudtner, iddianamenin hazır olmasının ve savunmaların yapılacağı ilk duruşma gününün hızlı şekilde verilmiş olmasından memnuniyet duyduğunu aktardı.

Steudtner’in, “Burada geçirdiğim zamana dayanabiliyorum, çünkü etrafımdaki dayanışma çok güçlü. Buna yakın ve uzaktan bana dua edenler de dahil. Benim için burada kilit rolü oynayan güven ve bu güvene de sahibim” ifadelerini kullandığı belirtildi.

İnsan hakları örgütlerinden ortak açıklama

İlk duruşma öncesi 11 insan hakları savunucunun bağlı olduğu Af Örgütü Türkiye, Eşit Haklar İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği, Kadın Koalisyonu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Yurttaşlık Derneği ortak bir basın açıklaması yayınladı. Büyükada’da İnsan Hakları Ortak Platformunu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının bilgisi dahilinde düzenlenen eğitim çalıştayında gözaltına alınan ve tutuklanan hak savunucularına dair açıklamada, “Haklarımızı savunmak temel bir haktır. İnsan hakları savunucuları serbest bırakılmasını ve haklarındaki soruşturma ve davaların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin