İnsan Hakları İzleme Örgütü: Türkiye’de sistematik tutuklamalar devam ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) yayınladığı 2020 Dünya Raporu’nda Türkiye’de ‘sistematik tutuklamaların devam ettiği’ ve hükümetin hedefinde ‘gazeteciler, özellikle başta HDP olmak üzere muhalefet partileri ve aktivistlerin’ yer aldığı belirtildi.

EN AZ 87 GAZETECİ TUTUKLU

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, en az 87 gazetecinin terör suçlaması nedeniyle tutuklu olduğu kaydedildi. Kadın cinayetleri ve aile içi istismarın Türkiye’de ‘önemli sorunlar arasında olduğu’ da ifade edildi. Raporda, hükümetin LGBTQ+ bireylere karşı kısıtlayıcı yaklaşımının üst düzey yetkililerin homofobik söylemleriyle sürdüğü aktarıldı.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ GERİLDİ

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin ‘gerildiği’ belirtilen raporda, bunun sebepleri arasında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri ile Ankara’nın göçü ‘siyasi bir pazarlık aracı olarak kullanması’ olduğu kaydedildi.

‘TÜRKİYE DESTEKLİ SMO SİVİLLERE SALDIRDI’

Suriye’de, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) sivil yapılara saldırı düzenlediği belirtildi. Raporda SMO, Suriye’nin kuzeydoğusunda yargısız infazlar yapmakla suçlandı.

‘OSMAN KAVALA VE TANER KILIÇ’IN BERAATİ İÇİN ÇAĞRI YAPILDI’

HRW’nin raporunda, muhalif olarak görülen kişilerin susturulmaya çalışıldığı ve HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere, birçok ismin tutuklu bulunduğu ifade edildi.

Raporda, Osman Kavala ve Büyükada davalarına da yer verildi. AB’nin, Gezi Parkı davasından beraat eden ve tahliyesine karşın, casusluk suçlaması nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verilen Kavala’nın ve Büyükada davasında mahkûm edilen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın serbest bırakılması için birçok kez çağrıda bulunduğu kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin