İngiltere, IŞİD’e katılan İngiliz vatandaşının ülkeye geri dönme talebini reddetti

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, 2015’te IŞİD’e katılmak için Suriye’ye giden Şamima Begüm’ün ülkeye dönemeyeceğine hükmetti. Yüksek Mahkeme’nin kararı oybirliğiyle aldığı açıklandı.

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, 2015 yılında 15 yaşında iken IŞİD’e katıldığı için vatandaşlığı iptal edilen Şemime Begüm isimli Londra doğumlu kadının ‘adil yargılanma’ amacıyla ülkeye dönme talebini reddetti.

Şemime Begüm, henüz reşit değilken, 2015’te IŞİD’e katılmak üzere diğer iki kız arkadaşıyla birlikte Suriye’ye gitmiş, ancak yıllar sonra bir kampta ortaya çıkmış ve eve dönmek istediğini söylemişti.

Begüm’ün avukatları, müvekkillerinin davasını (Suriye’nin kuzeyindeki bir) kamptan takip etmenin adil yargılanma hakkına zarar verdiğini belirterek temyizde bulunmuştu.

Cuma günü görülen davada, İngiltere Yüksek Mahkemesi, ‘adil yargılanma hakkının’ kamu güvenliği gibi diğer konulardan daha önemli olmadığına hükmetti.

Yüksek Mahkeme Başkanı Yargıç Robert Reed, “Mevcut davada verilecek uygun yanıt, mahrumiyet duruşmasının, Begüm’ün kamu güvenliğini tehlikeye atmadan etkin bir rol oynayabilecek seviyeye gelinceye kadar durdurulması veya ertelenmesi. Harika bir çözüm değil, çünkü ne kadar süreceği bilinmiyor. Ancak mevcut sorun için mükemmel bir çözüm yolu da yok.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bangladeş vatandaşlığı yok’

Uluslararası hukuka göre bir devletin bir kişiyi vatandaşlıktan çıkarabilmesi için, o kişinin en az bir ülkenin daha vatandaşı olması gerekiyor.

Begüm vatandaşlıktan çıkarılma kararıyla vatansız kaldığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu söylüyor. İngiltere hükümetine göre, Begüm doğum yoluyla Bangladeş vatandaşı olmuştu. Bangladeş Dışişleri Bakanlığı ise geçen yıl Begüm’ün Bangladeş vatandaşı olmadığını açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin