İngiltere hükümetinin gizli Brexit raporu sızdı: ‘Gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanacak’

İngiltere hükümetinin, Brexit kapsamında anlaşma sağlanamadan Avrupa Birliği’nden çıkma ihtimaline karşı, bunun olası sonuçlarını sıralayan gizli belge basına sızdı. Yayınlanan gizli Hükümet senaryosuna göre, “anlaşmasız Brexit”e gidilirse ülkede petrol, gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanacak. İngiltere mevcut şartlarda 31 Ekim’de AB’den ayrılacak.

İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre gazeteye sızdırılan bazı belgeler Birleşik Krallık’ın anlaşmasız şekilde Avrupa Birliği’nden ayrılması halinde pek çok sorunla karşılaşacağını gösteriyor.

Gazetenin haberinde, Birleşik Krallık Kabine Ofisi’nin derlediği rapora göre, Birleşik Krallık’ta gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı çekileceğinin tahmin edildiği belirtiliyor. Rapora göre ayrıca ülke limanlarında aylarca kaos yaşanması, İrlanda ile fiziki sınır oluşması ve sosyal giderlerin artması bekleniyor.

İngiltere’nin yeni başbakanı Boris Johnson ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını düzenleyecek bir anlaşma sağlanamasa bile Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması için 31 Ekim tarihine bağlı kalacağı sözünü vermişti. AB ise Johnson’ın selefi Theresa May ile müzakere edilen ve Avam Kamarası’nda üç kez reddedilen anlaşmadan daha başka bir müzakere için koşulların bulunmadığını açıklamıştı. Uzmanlar bu şartlar altında Brexit’in anlaşmasız şekilde gerçekleşmesi olasılığının çok yükseldiği görüşünde.

Sunday Times’a konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, raporla ilgili olarak “Bu, anlaşma olmaması halinde halkın karşı karşıya kalacaklarıyla ilgili en gerçekçi değerlendirme” diye konuştu. Yetkili “Bunlar olabilecek, temel ve mantıklı senaryolar, olabilecek en kötü durumun senaryosu değil” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, Alman mevkidaşı Angela Merkel ile görüşmek için Çarşamba günü Berlin’e geleceğini açıkladı. Seibert Pazar günü yaptığı açıklamada İngilizlerin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından üzüntü duyduklarını vurguladı. Seibert, “Ancak gerçeklerin farkına varmamız gerekiyor” diye konuştu. Johnson perşembe günü ise Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek.

Gizli belgeye göre neler olması bekleniyor?

Belgeye göre İngiltere anlaşma sağlanmadan AB’den ayrılırsa:

Taze gıda ürünleri daha zor bulunacak ve fiyatlar artacak
İrlanda’da sınır sorunu yaşanacak
Petrol sıkıntısı yaşanacak. Hükümetin petrol ithalat vergisini yüzde 0’a indirmesi halinde, iki petrol rafinerisi kapanacak ve 2 bin kişi işsiz kalacak.
İnsulin ve grip aşıları da dahil olmak üzere, hastalar ilaç bulmak için daha uzun süre beklemek zorunda kalacak
İlaç ve gıda sıkıntısı nedeniyle kamu düzeni bozulacak
Avrupa havalimanları ve Avrupa Tüneli’nde uzun yolcu kuyrukları oluşacak
Gümrük kontrolleri nedeniyle limanlarda nakliye işlemlerinde 3 ayı bulan gecikmeler yaşanacak
BBC’ye konuşan başbakanlık kaynakları belgenin, Avrupalı liderlerle yapılacak görüşmeleri etkilemesi amacıyla, eski bir bakan tarafından sızdırıldığını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin