İngiltere de Türkiye’yi riskli ülke sınıfına soktu: Uçuşlarda elektronik cihazlar yasak

İngiltere’de Başbakanlık, 6 ülkeden gelen direkt uçuşlarda kabin içine dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve normalden büyük cep telefonlarının alınmasının yasaklandığını açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Yasak kapsamındaki diğer ülkeler ise Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan.

BBC’nin haberine göre, Başbakanlık’tan yapılan açıklamada; uzunluğu 16, genişliği 9,3 ve derinliği de 1,5 santimetreden fazla olan her türlü elektronik cihazın yasak kapsamında olduğunu ve kabin içine alınmayacağı belirtildi. Bu cihazların uçağın bagajına verilen bavul veya çantalara konulması gerekiyor.

Başbakanlık Sözcüsü, hükümetin bu önlemleri “gerekli ve uygun” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Sözcü ayrıca, Başbakan Theresa May’in bu konuyla ilgili bir dizi toplantıya başkanlık ettiğini ve nihai kararın sivil havacılık güvenliğiyle ilgili bu sabah yapılan toplantıda alındığını da sözlerine ekledi.

Sözcü, “Hava güvenliği sistemimizde yaptığımız değişiklik kararları hafife alınmamalıdır. Seyahat eden kişilerin güvenliğini sağlamak için harekete geçmekten çekinmeyiz ve bu yeni önlemlerin yol açabileceği sıkıntıları en az düzeye indirmek için uluslararası ortaklarımızla yakın işbirliği yapıyoruz” dedi.

İngiltere’nin koyduğu yasak kapsamındaki İngiliz havayolu şirketleri şunlar:

British Airways

EasyJet

Jet2.com

Monarch

Thomas Cook

Thomson

İngiltere’nin koyduğu yasak kapsamındaki diğer ülke havayolu şirketleri şunlar:

Türk Hava Yolları

Pegasus

Atlas-Global

Middle East Airlines

Egyptair

Royal Jordanian

Tunis Air

Saudia

ABD’de yasak 8 ülkeyi kapsıyor

Nüfusunun çoğu Müslüman olan 8 ülkenin toplam 10 havaalanından ABD’ye yapılan direkt seferlerde kabin içine cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınması geçici olarak yasaklanmışyı.

THY’nin ABD varışlı uçuşlarına elektronik cihaz yasağı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın getirdiği yasak kapsamında, Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı ABD seferleri de yer alıyor. ABD’li yetkililer bir dizi cihazın içine patlayıcı madde saklanabileceği uyarısı yapıyor.

ABD’nin yasakladığı cihazlar:

Dizüstü bilgisayarlar

Tablet bilgisayarlar

Elektronik kitaplar

Fotoğraf makineleri

Taşınabilir DVD oynatıcılar

Oyun konsolları

Taşınabilir yazıcılar

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin