İngiliz medyası: Türkiye’den gelen koruyucular tam bir fiyaskoyla sonuçlandı

Türkiye’den İngiltere’ye gönderilen 400 bin koruyucu önlüğün kullanım standartlarına uygun olmadığı iddia edilmişti. Önlüğün standartlara uygun olup olmadığı konusundaki tartışmalarla ilgili haber yapan Daily Telegraph gazetesi yaşananlar için “Hikaye tam bir fiyaskoyla sonuçlandı” yorumunu yaptı.

İngiliz basınındaki haberlerde 400 bin koruyucu önlüğün tümünün standartlara uymadığı şeklinde anlaşılan ilk açıklamaların gerçeği yansıtmadığı, kontrollerin sürdüğü kaydediliyor ve İngiltere hükümetinin sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipman temini sırasında gereken araştırma ve hazırlıkları yapmadığı yönündeki eleştirilere ağırlık veriliyor.

‘Fiyaskonun hikayesi’

Gelişmeleri başından beri yakından izleyen Daily Telegraph gazetesi ise “koruyucu önlük fiyaskosu” diye tanımladığı olayın nasıl başlayıp nasıl geliştiğini detaylı olarak anlatan bir özel habere yer veriyor:

“Her şey Türkiye’deki bir tişört imalatçısının İngiltere’nin karşı karşıya olduğu koruyucu ekipman sıkıntısını çözmeyi teklif ettiği e-postasıyla başladı. Üç haftadan biraz fazla bir süre sonra Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak, İstanbul havalimanında beklemeye ve bakanlara suçlamalar gelmeye başladı. Ve nihayetinde Telegraph’ın ortaya çıkardığı gibi hikaye tam bir fiyaskoyla sonuçlandı.

“İngiltere’ye ulaşan ve ‘kullanılamaz durumda’ olduğu anlaşılan binlerce koruyucu giysi şimdi Heathrow Havalimanı yakınlarında bir depoda tutuluyor. Yetkililerin nakliyeyi güvenlik kaygılarıyla durdurması sebebiyle siparişin 170 bin adetlik bölümü ise hala Türkiye’de.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin