İngiliz ekonomist Timothy Ash: ‘Türkiye enflasyon–devalüasyon sarmalında’

Merkezi Londra’da bulunan Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, Türkiye’nin enflasyon – devalüasyon sarmalında olduğunu belirterek erken seçim öncesi dolar kurunda yeni seviye belirlendiğine dikkat çekti.

AKP ekonomi yönetiminin dolara müdahale etmekten vazgeçtiğini söyleyen İngiliz ekonomist Timothy Ash Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘‘Müdahaleden vazgeçtikleri çok açık. %70’lik enflasyonla lirayı sürekli olarak daha zayıf yönetmeleri veya büyük bir reel değerlenmeyle karşı karşıya kalmaları gerekiyor. Enflasyon – devalüasyon sarmalındalar. Erken seçimlerden önce savunmak için yeni bir seviye mi belirliyorsunuz?

Lira 16’da duruyor gibi görünmüyor? Seçimler öncesi sınırlı döviz rezervleri göz önüne alındığında yetkililer geri adım atarak, liranın daha zayıf, daha savunulabilir bir seviyeye getirilmesine izin verecek. 17? 18? 20?

Türkiye’de sanırım soru şu: Erdoğan’ın yeniden seçim stratejisi, İsveç ve Finlandiya üyeliği, Yunanistan, Kürtler ve bunun lira ve ekonominin savunmasını bıraktığı Suriye’ye yeni bir saldırı konusunda NATO ile olan gerilimler üzerinde oynamak mı?”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin