IMF’nin SDR makyajı, rezervi düzeltir mi?

HABER ANALİZ | İLKER DOĞAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın rezervleriyle ilgili yaptığı açıklama tartışmaları da beraberinde getirdi. Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, “Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde bu rakam 115 milyar doların üzerine çıkacak.” dedi.

AKP rejimi sorunu çözmek yerine ‘algı operasyonlarıyla’ üzerini örtmeye devam ediyor. Erdoğan’ın bahsettiği 115 milyar dolar civarındaki rezervin 66 milyar doları ‘Swap’lardan oluşuyor! Yani bize ait değil. Swaplar hariç net rezerv hala yaklaşık eksi (-) 42 milyar dolar! Daha da kötüsü bu rakamın kısa vadede düzelme ihtimali de görünmüyor…

IMF, toplamda 650 milyar doları bulan özel çekme hakkının (SDR) üye ülkelere tahsisinin yürürlüğe girdiğini açıkladı. En fazla SDR tahsisi 112 milyar dolarla ABD’ye yapılırken, Türkiye’ye ise yaklaşık 6,4 milyar dolar tahsis edildi.

ERDOĞAN, IMF’Yİ AĞZINA BİLE ALMADI

Tayyip Erdoğan, dünkü konuşmasında IMF’den 6,4 milyar dolar geldiğini söylemiyor. ‘Süreci tamamlanan işlemlerden sonra’ derken bahsettiği şey SDR’ler… IMF’ye, bir teşekkürü bile çok görüyor!

Özel Çekme Hakkı (SDR), üye ülkelere ilave rezerv imkanı sağlamak için IMF tarafından oluşturulmuş bir rezerv hesap birimi olarak tanımlanıyor. Para değil. Üye ülkelerin likiditesini artırmak için kullanılıyor.

BRÜT REZERVLER MAKYAJLANDI, HEPSİ BU!

SDR’ler, her ülkenin IMF’de kota paylarına göre dağıtılıyor. Her ülke SDR’leri istediği şekilde kullanabiliyor. Ülkelerin brüt döviz rezervlerini artırıyor, ekonomiyi destekliyor, krizle mücadelede kullanılabiliyor. Bu anlamda önemli.

Türkiye’nin payına düşen miktar 6,4 milyar dolar. SDR karşılığında Türkiye, bir başka ülkeden döviz ihtiyacını karşılayabilir. Bunun için yapması gereken elindeki SDR’leri ABD Merkez Bankası FED’e devretmek. FED ise SDR’nin karşılığını dolar olarak öder. Türkiye de aldığı dolar karşılığında faiz verir.

SWAPLAR HARİÇ NET REZERV HALA EKSİ 42 MİLYAR DOLARA YAKIN

Hiç bir şey yapmadan rezervde tutarsa brüt rezerv çok (!) görünür. Bir nevi makyaj yapılmış olur. Ancak her ne olursa olsun net rezervler değişmez!

6,4 milyar dolarlık SDR brüt rezerve dahil oldu. 13 Ağustos itibariyle brüt rezervler 107,1 milyar dolardı. Bu hafta rakamın 1 milyar dolar civarında artması bekleniyor. SDR’lerle birlikte söz konusu rezerv yaklaşık 114,5 milyar dolar olacak.

SDR’lerin net rezerve hiç bir etkisi bulunmadığını söyledik. Net rezerv miktarı geçtiğimiz hafta 24,1 dolar olarak açıklanmıştı. Yaklaşık 66 milyar dolarlık Swap’ları da çıktığınızda net rezerv eksi 41,4 milyar dolara kadar geriliyor.

AKP ÇÖZÜM ÜRETEBİLİR Mİ?

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın bir sözü var. “Sorunlar onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez.” diyor Einstein…

Türkiye tam olarak bu kısır döngüye hapsolmuş durumda. Türkiye ekonomisinin bugün bu durumda olmasının temel sebebi AKP rejiminin para ve maliye politikaları. Erdoğan’ın faiz inadı uğruna MB’nin 128 milyar dolarlık rezervi tüketildi. Buna rağmen dolar 8,50’lerde. İşsizlik 10 milyona dayandı. Enflasyon en iyi ihtimalle yüzde 35’lerde. Dış borç katlandı, emekli açlığa mahkum, çiftçi borç batağında çırpınıyor…

Ve Türkiye, bütün bu sorunların sebebi olan ‘mantıktan’ çözüm bekliyor!

Olmaz ve olmayacak…

Zira bir sorunun çözümü için öncelikle sorunun varlığının kabul edilmesi gerekiyor. Rejim ortada bir sorun olduğunu bile kabul etmiyor. Erdoğan daha geçtiğimiz hafta ekonominin şahlandığını söyledi. İktidar temsilcilerine göre işsizlik yok, enflasyon da yalan!

AKP iktidarının özellikle ekonomi ve dış politikayla ilgili konularda çözüm üreteceğine inananlara kötü bir haberim var; daha çok beklersiniz!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin