İmamoğlu’nun hedefindeki ‘uyanık’ işadamı konuştu: Ne yapsaydım, ucuza mı verseydim!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun KİPTAŞ’a yaptığı arsa satışı nedeniyle eleştirilerinin hedefi olan Atmaca Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, KİPTAŞ’a 1 değil 2 arazi sattığını söyledi. KİPTAŞ’ın kendisi için ‘uygun müşteri’ olduğunu dile getiren Atmaca, “Benim araziyi alış maliyetimin düşük olması benim bunu ucuza satmam anlamına gelmez ki!” dedi. “Arsanın satışının 4 gün sonra olması tesadüf mü yani?” şeklindeki soruya ise, “Hayır tabii ki… KİPTAŞ’la elimdeki arazi için anlaşmayı yaptım, ardından da hemen kalan yarısını gittim aldım ki satışı yapabileyim.” cevabını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, aldığı bir arsayı çok kısa süre sonra KİPTAŞ’a satarak 36 milyon dolar kâr elde etmesi nedeniyle eleştirdiği Atmaca Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın sorularını cevapladı. Atmaca, “Benim Bahçeşehir’de hepsi yan yana 6 arazim vardı. 3’üne inşaat yapıp sattım. Birini başka birine sattım. 2’sini de KİPTAŞ’a sattım. Yani KİPTAŞ’a 1 değil 2 arazi sattım.” dedi.

Arazilerin toplamda 100 bin metrekareden fazla olduğunu anlatan Atmaca, “KİPTAŞ’a sattığım 30 bin metrekarelik araziyi 2014 yılında aldım. Diğerinin de yarısını 2015’te aldım. Kalan yarısını almadım, daha sonraki kararıma göre hareket edeceğim bir sistemde bıraktım. İşte Ekrem Bey’in bahsettiği arazi, daha sonraki kararıma göre hareket edeceğim bir sistemde bıraktım dediğim arazi.” dedi.

ARSANIN YARISINI DAHA ÖNCE ALMIŞTIM

İmamoğlu’nun KİPTAŞ’a satışından 4 gün önce alındığını söylediği araziyle ilgili Atmaca, “Satıştan 4 gün önce alındı denilen arazi yarısını alıp yarısını almadığım arazi.” ifadesini kullandı. KİPTAŞ’a satmadan önce arazinin diğer yarısını neden aldığını ise şöyle açıkladı: “Ben bu arsaları satmayı düşündüğüm dönemde KİPTAŞ’ın zaten orada yatırımları vardı. Benim için en uygun müşterilerden biriydi. KİPTAŞ alım kararını verdikten sonra arsanın geriye kalan yarısını da almak zorundaydım. Arsayı satacağım için tabii ki arsayı tamamlamam lazım. Biz anlaştık satıyoruz deyince gidip kalan yarısını da aldım. KİPTAŞ’a ‘bu arsanın yarısını satıyorum, diğer yarısını da gidip başkasından alın’ diyemem ki.”

KİPTAŞ ARSAYI ARAZİNİN SAHİPLERİYLE GÖRÜŞMEDEN NASIL ALACAK?

Atmaca, “Fakat Ekrem İmamoğlu’nun kamuoyuyla paylaştığı çerçeveden bakarsak KİPTAŞ orada bir arazi alacakmış siz de bunun duyumunu alıp onlar almadan gidip almış, sonra da onlara satmışsınız. Böyle bir şüphe ortaya çıkıyor. Ne dersiniz?” sorusuna da yanıt vererek şunları söyledi: “Bu akla uygun değil. Başkasına ait bir araziyi zaten KİPTAŞ arazinin sahipleriyle görüşmeden nasıl alacak, nasıl yönetim kurulu kararı çıkaracak? KİPTAŞ da durup dururken orayı almadı. Hemen yanında devasa bir projesi var zaten. Kastım şu; 2 araziyi de satma kararını alınca gidip diğer yarısını da aldım. O iki arazinin tamamını KİPTAŞ’a devrettim.”

ARAZİYİ ALIŞTA BENİM MALİYETİMİN ÇOK ÖNEMİ YOK

“4 günde 36 milyon dolar kar ettiğiniz iddia ediliyor. Doğru mu, doğruysa bu normal mi?” sorusuna Atmaca şu yanıtı verdi: “Dolar diyorlar ama bu işin tamamı TL olarak yapıldı. O gün dolar kuru 2’ydi bugün 8. Olayı 4 kat daha büyütmek için dolar cinsinden açıklıyorlar. Olayın KDV’si, gelir vergisi var. Bunları hesap ettiğiniz zaman toplam 300 milyona yakın satış var. 50 milyona yakını devlete vergi olarak verilmiş. Diyorlar ki buna almış, buna satmış. Bunların hiçbiri gizli değil ki. Araziyi alışta benim maliyetimin çok önemi yok. KİPTAŞ’a sattığım değer gerçek rayiç değer mi ona bakmak lazım. Benim araziyi alış maliyetimin düşük olması benim bunu ucuza satmam anlamına gelmez ki. Ben bu arsaları satılması gereken değere sattım. Bir algı oluşturulmak isteniyor. Bir uyanık KİPTAŞ’ın alacağı arsanın haberini duymuş da gitmiş arsayı almış, 4 gün sonra KİPTAŞ’a satmış gibi. Böyle bir şey değil…”

1 YORUM

 1. Terbiye meselesi…
  “O gün dolar kuru 2’ydi bugün 8. Olayı 4 kat daha büyütmek için dolar cinsinden açıklıyorlar” demek de nedir? Millet saf mı? 4 gün içinde %400 kar (!) etmeyi bilen bir kafa, üzerinden dört yıldan fazla geçmiş bir olayın TL üzerinden ifadesinin meseleyi saptırmak olduğunu bilmiyor mu?

  Tabii ki mesele sadece satanda değil. Alan da sorgulanmalı…

  Alan razı, satan razıi milletin meseleyi duyan kısmı narazı…
  “Allah’tan bulsunlar” denilerek bırakılacak bir konu da değil. İBŞB hukuki mücadelesine devam etmeli. Bu tip sahtekarlıkların da üzerine giderek daha çok insanın konudan haberdar olması sağlanmalı.
  Selvigillerden, ne duysa şaşırmayacak, kabullenecek “ya bu adam mübarek, aldığı paraları hak yolda harcıyor” diyebilecek çok zeka özürlü var aramızda ama elbette “ya bu kadar da olmaz” diyecekler de bulunuyordur…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin