İmamoğlu’nun 18 günlük başkanlık etkisi: Öğrenci indirimi geçti, 19 Mayıs ve sınav günleri ulaşım ücretsiz

Ekrem İmamoğlu’nun 18 günlük başkanlık döneminde gündeme aldığı icraatlar bir bir hayata geçiyor. 23 Haziran’da kaybettiği İstanbul’u geri almak isteyen AKP kayyım aracılığı ile İmamoğlu’nun icraatlarını hayata geçiriyor. İBB Meclisi öğrenci aylık mavi kart ücreti 85 liradan 40 liraya indirdi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramında ve sınav günlerinde kentteki toplu ulaşım hizmetinin ücretsiz verilmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi.

AKP İBB Meclisi grubu, öğrenci aylık mavi kart ücretinin 40 lira ve 200 geçiş olarak belirlenmesini teklif etti. Teklif, mecliste oy birliğiyle kabul edilerek, Hukuk, Tarife, Plan ve Bütçe Komisyonlarına havale edildi. İlgili komisyonlarca olumlu görüş belirtilen teklif, rapora dönüştürülerek meclise sevk edildi.

Rapor, Meclis Birinci Başkan Vekili AKP’li Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği oturumda ele alındı. Yapılan oylamada, rapor, AKP, CHP ve İYİ Partili üyelerin oy birliğiyle kabul edilerek meclisten geçti.

Ramazan’da da ücretsiz ulaşım

Öte yandan, İBB Meclisi’nde alınan karara göre, Ramazan Bayramı boyunca kentteki toplu ulaşım hizmeti de ücretsiz olacak. Buna göre, Ramazan Bayramı süresince 4 Haziran 06.00’dan, 6 Haziran 24.00’e kadar tüm toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek.
Belirtilen tarihler arasında vatandaşlar, İstanbul genelinde İstanbulkart ücret entegrasyonuna dahil İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı İETT Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri, metrobüs, nostaljik tramvay ve tünel, Şehir Hatları A.Ş Vapurları, özel deniz toplu ulaşım, Metro İstanbul A.Ş’ye bağlı tramvay, metro, hafif metro ve füniküler, teleferik ve Kadıköy Moda Nostaljik Tramvay araçlarında hiçbir ücret ödemeden seyahat edebilecek.

Daha önceki bayramlarda İstanbul’daki toplu ulaşım araçları Bayramlarda yüzde 50 indirimli olarak hizmet veriyordu.

İMAMOĞLU: 18 GÜNLÜK İCRAATIMIZDIR

31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak YSK’nın 6 Mayıs’ta verdiği iptal kararıyla mazbatası geri alanın Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İBB Meclisi’nde kabul edilen kararların 18 günlük icraatları olduğunu söyledi.

İmamoğlu, “Suda vaat ettiğimiz yüzde 40 indirimin de takipçisiyiz” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin