İmamoğlu’ndan KHK çıkışı: “Yüz binlerce insan işten çıkarıldı; kimse bana vicdanı anlatmasın”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP dönemindeki hizmet fazlası araçları sergilemesinin ardından başlayan tartışma İBB Meclisi’nin ilk gününde de devam etti.

Meclis gündemkindeki konuşmalarda AKP’liler, İBB’den çıkarılan ve seçim döneminde alındıkları tespit edilen toplam 2 bin kişinin mağdur edildiğini iddia ederek CHP’ye yüklendi. AKP’ye cevap ise CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı’ndan  geldi.

Subaşı AKP’nin KHK’larla işten attığı ve yaşam hakkı vermediği 150 bin kişiyi hatırlatarak, “Siz işten çıkarma konusunda kimseye akıl verecek durumda değilsiniz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Subaşı’ndan sonra bu durumu gündeme getirerek, “Yüz binlerce insan işten çıkarıldı; onun için kimse bana vicdanı anlatmasın. Ben ağlayan çocukları, kadınları belediye başkanlığı döneminde dinlemiş biriyim. Hala da dinliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu: “Yüz binlerce insan işten çıkarıldı; onun için kimse bana vicdanı anlatmasın”

İmamoğlu da bu konuda şunları söyledi: “Yüz binlerce insan işten çıkarıldı. Bir kamu kurumu işe alamıyor. neden? Güvenlik soruşturmasında madde önüne konuyor. Bunları hepimiz yaşadık. Yaşıyoruz da. Kim bunlar? Çoluğu çocuğu olan gariban insanlar. Teröristse tutukla kardeşim. Değilse milleti zan altında bırakma.Yapma. Onun için bana kimse vicdanı anlatmasın. Ben ağlayan çocukları, kadınları belediye başkanlığı döneminde dinlemiş biriyim.Hala da dinliyorum.”

‘Siz işten çıkarma konusunda kimseye akıl verecek durumda değilsiniz’

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı’nın ifadeleri ise şöyle;

“Son altı ay içinde sadece siyasi nedenlerle oy kapmak adına işe adam alınmasını biz kabul edemeyiz. Niye duyuru yapmadınız? Neden anlatmadınız? Geçen sene 500 tane zabıta alırken duyurmuştunuz. 2 bin kişi aldınız, neden duyurmadınız. Bu atılan çıkarılan arkadaşların iş bulma umutlarıyla oyun oynadınız siz. 150 bin KHK kişiyi işten çıkardınız. Bir tanesi benim arkadaşım, onların çoğu yine sizin arkadaşınız. Sizin arkadaşınız bunlar. Pilotluk lisansını iptal ettiniz o arkadaşların. Bu şekilde insanların ekmeğiyle oynayamazsınız. Adamın Bank Asya’da hesabı var diye THK’dan atıyorsunuz, Bank Asya’da 19 yıl görev yapmış adamı SPK’da başkan yapıyorsunuz. Siz işten çıkarma konusunda kimseye akıl verecek durumda değilsiniz. Buradaki arkadaşların bize akıl verecek kadar aklı varsa gitsinler o aklı Ankara’ya versinler. Siz şimdi tekel işçilerine ne anlatacaksınız? Biz adil bir işe alım süreci uygulayacağız.”

 

1 YORUM

  1. Basgasib ‘tum’ buyuksehir belediye baskanlarini saraya cagirmis…derin Kilicdaroglu yine devrede: “bizimkiler katilacak” demis…
    Aslinda zaten sadece chp.ninkileri istiyor…konusturacak…sonraki donemde siz dediniz, yapamadiniz, devlet olarak ben yapiyorum diyecek..
    Var mi baska bir ihtimal!!!
    Benzer oyunlarin sonucu; Milletvekilleri icerde, yuzbinlerce khk.li sivil olu.
    Yenikapi ayibini daha yeni temizler gibi oldunuz…neden? Neden? Neden?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin