İmamoğlu’ndan hukuksuz el koyma tepkisi: ‘Bugün Cumhurbaşkanlığını yönetenler yarın yönetmeyecek’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) mülkiyetinde bulunan Yerebatan Sarnıcı’nın giriş yapısının ve Talat Paşa Konağı’nın herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesine tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün Cumhurbaşkanlığını yönetenler yarın da yönetmeyecek” dedi.

Yerebatan Sarnıcı’nın üzerinde bulunan ve mülkiyeti İBB’ye ait tarihi Talat Paşa Konağı’na ve sarnıcın giriş yapısına hukuksuz şekilde el konuldu. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile önü açılan müzelerin Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devri ihtimaline karşı İBB’nin her türlü mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğini kaydeden İmamoğlu şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığının bir kararnamesi ile el konulması anayasaya aykırı. El koymadır bu. Hukuki süreç devam ediyor. Dün İBB’yi yönetenler bugün yönetmiyor. Dolayısıyla bugün Cumhurbaşkanlığını yönetenler yarın da yönetmeyecek. Bu kadar değişken demokrasinin kuralı ile hareket eden bir ülkede bulunduğunuz konumla beraber bir kurumun yönetiminde olan bir yere tabiri caizse göz koymak, böyle bir karar almak ve bunun üzerinden işlemde bulunmak yüzyıllardır devlet kültürü olan bir Türkiye’nin uygulaması olmamalı, yakışmıyor. Takipçisi olacağız”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin