İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: İstanbullu’nun bütçesini çarçur etmeyeceğim

Belediye başkanlığı seçimleri için il il gezen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projelerini eleştirerek “Kimin parasıyla yapıyorsun?” sözleriyle hedef aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyecilikteki israfa işaret ederek, “İstanbullu’nun bütçesini çarçur etmeyeceğim” cevabını verdi.

İstanbul için hazırladıkları projelere tanıtan İmamoğlu’nun vaatleri üzerine Erdoğan başkan adayını hedef almıştı. CHP ve İyi Parti’nin destekliği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde aday tanıtım toplantısına katıldı.

CHP’nin Beylikdüzü’nde belediye başkan adayı olarak gösterdiği Mehmet Murat Çalık’ın Proje Tanıtım Toplantısına katıldı. Toplantıda bir de konuşma yapan İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının da yer aldığı gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın kendi projesine ”Kimin parasıyla yapıyorsun?”  çıkışına, “İstanbullu’nun bütçesini çarçur etmeyeceğim. İstanbul’un bütçesini bilinmeyen anlamsız kurumlara dağıtmayacağım ama bebeklerine ve annelerine dağıtacağım. Kimse buna engel olamaz.” diye cevap verdi.

İstanbul’da halkın erişimini sunulacak projeler için ayrılan bütçeyi artıracaklarını belirten İmamoğlu, “İnsanların kuyruğa girmek zorunda bırakıldığı bir kentte yaşıyoruz. Suyu insanlara ucuz vereceğiz dedik. Aynı zamanda İstanbul’un bütçesinin yüzde 1’ini sosyal yardıma ayıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu bütçesini üç katına çıkaracağız’’ dedi.

İSTANBUL’U YOKSULAŞTIRDINIZ

İstanbullu’nun fukaralığa muhtaç edildiğini ve bu durumda bir belediye teslim almak istemediklerini ancak yönetim kadrolarının yanlış politikaları sonucunda bu durumun oluştuğunu kaydeden İmamoğlu, “Biz sosyal yardımı arttırmak zorunda olan bir belediye olmak istemezdik. Biz başka şeyleri konuşmak isterdik. Ama bir şehri, bir ülkeyi yoksullaştırmışsanız insanların cebinde para yoksa 4 gençten biri işsizse gelecekte ne yapacağını bilmeyen 350 bin genç bu kentte varsa mecbursunuz sosyal hayatı güçlendirmeye. Sosyal yardım bütçesini arttırmaya mecbursunuz.” değerlendirmesi yaptı.

AKP’li belediyeleri ve hükümeti eleştirdi. Ayrıca anneler, çocuklar ve gençler için hazırladıkları projelere de değinen İmamoğlu, küçük yaş grubundakilerin hayata hazırlanması gerekliliğinin altını çizerek, “Çocukları hayata hazırlayalım, gençlerin en ucuz şekilde yaşamasını sağlayalım dedik. Bu anlamda kadınları, anneleri düşündük. Sadece bununla kalmadık, çocukla anneyi düşündük. Yeni doğan bebeğin annesine kart vereceğiz. O kartla anne bebeğiyle beraber İstanbul’u ücretsiz gezecek.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin