“İmamoğlu derbiye gelmesin” diye kulüpleri arayan bakan, bakın kim çıktı!

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’nı kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun, “Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin maçlarına gitmemem için kulüplere telefon açıldı” iddiasıyla ilgili edindiği bilgileri paylaştı.

Bugünkü yazısına ‘Bütün detaylarıyla maçlar öncesi tehdit telefonları iddiası’ başlığı atan Alçı, İmamoğlu’nun kendisine anlattığı iddianın çok konuşulduğunu belirtti.

Ardından, “Ekrem Bey’in sözlerini yeniden hatırlatayım: Beni bu maçlara gitmekten alıkoymaya çalışanlar oldu. Kulüpleri arayıp tehdit ettiler. Hem Beşiktaş’a hem Fenerbahçe’ye, ‘İmamoğlu maça gelmesin’ diye bir bakan telefon açtı.” ifadelerini kullanan Alçı’nın yazısı özetle şöyle:

İçişleri Bakanı Soylu, Fenerbahçe Başkanı Koç’u aramış

“Bilindiği gibi Beşiktaş-Başakşehir maçının öncesinde cuma akşamı sosyal medyada, özellikle de bir semtimizde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Son derece nahoş ve sosyal kutuplaşmayı azdıracak küfürlü-hakaretli görüntüler ortaya çıktı.

Hem bu görüntüler hem de polis istihbarat birimlerinin geçtiğimiz haftasonuna dair raporları sebebiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesi Ali Koç’u aramış.

İçişleri Bakanı olarak, kamu güvenliğinin yanısıra spor güvenliğinden de sorumlu olduğunu ifade ederek İmamoğlu’nun maça gelmesinin yaratabileceği riskleri hatırlatmış. Ardından da Koç’a, ‘Kendisini bu riskler konusunda uyarın bence’ diye eklemiş.

Ali Koç, Can Bartu’nun cenazesinde İmamoğlu’na söylemiş

Çok farklı kaynaklardan teyit ettirdiğim diğer bir bilgi, Ali Koç’un Bakan Soylu’ya ‘Ben Sayın İmamoğlu’nu bir gün önce Can Bartu’nun cenazesinde bu yönde uyardım ancak yine de maça geleceğini söyledi. İzin verirseniz bir de sizin aradığınızı ifade edeyim. Böylesi daha etkili olur’ dediği yönünde.

Bunun üzerine Soylu, Koç’a ‘Elbette iletebilirsiniz’ yanıtını vermiş ve Ali Koç, Ekrem İmamoğlu’nu arayarak bu görüşmeyi aktarmış. Ekrem İmamoğlu’nun Ali Koç’a yanıtı ‘Eğer bu tip kaygıları varsa Bakan Bey bizzat beni arasın Sayın Başkan’ olmuş.

Beşiktaş Başkanı Orman ile maçtan sonra görüşmüş

Beşiktaş cephesine gelince… BJK yetkililerinin bana ulaşarak anlattıkları şu: Maçın öncesinde hiçbir şekilde Süleyman Soylu, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ı aramamış ve Ali Koç’a ifade ettiği türden bir uyarı yapmamış.

Yani İmamoğlu’nun Beşiktaş-Başakşehir maçına gelmemesini en ufak ima eden bir temas olmamış.

Maçın ertesi günü, yani pazar sabahı Süleyman Soylu, Fikret Orman’ı arayıp, siyasetin stadyumlara girmesinden duyduğu üzüntüyü ve kaygıyı dile getirmiş. Bunun devamında olası risklere dikkat çekmiş. Ancak Beşiktaş yönetimine göre bu konuşma son derece nazik ve samimi bir havada gerçekleşmiş.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin