İmamoğlu: 19 günde İBB’de yapılan büyük israfı gördük

31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı’nı kazanan ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimi iptal etmesi ile mazbatası geri alınan CHP’li Ekrem İmamoğlu, 19 gün kaldığı görevde önemli tespitler yaptıklarını açıkladı. İmamoğlu, araç sayısı ve çalışanlarla ilgili çok büyük israf gördüklerini söyledi.

Ekrem İmamoğlu, DW Türkçe’den Nevşin Mengü’nün sorularını cevapladı. 23 Haziran’da yeniden yapılacak İBB Başkanlığı seçimlerinde sonuçları tersine çevirme girişimlerine karşı tüm tedbirleri alacaklarını ve hiçbir unsuru boşlukta bırakmayacaklarını belirten İmamoğlu, ikinci seçimin de 31 Mart seçim sonucunu teyit edeceğine inandığını söyledi.

“Demokrasi sorunu varsa hepimiz sorumluyuz”

İmamoğlu, YSK kararı sonrasında Türkiye’nin bir diktatörlüğe dönüştüğü şeklindeki yorumları tasvip etmediği mesajı vererek “Bu kavramları bugün bu şekilde konuştuğumuz zaman birilerinin ekmeğine yağ süreriz. Çok net ifade ediyorum: Türkiye’nin insanı özgürlüğüne düşkündür, Türkiye’nin insanı asla diktayı kabul etmez, etmemiştir de. Bugün eğer Türkiye’de demokrasi sorunu varsa hepimiz sorumluyuz. Bir yerlerinde eksik yaptık demek ki, sıkıntı var. O bakımdan şu anda benim verdiğim mücadele tamamen odur. Diktatör, dikta rejimi vesaire tüm bu kavramlar şu an asla Türkiye’de konuşulmaması gereken kavramlar” ifadelerini kullandı.

“Araç sayısı ve çalışanla ilgili çok aşırı lüks var”

İBB’ye Başkanlık ettiği 19 gün içinde belediyenin “iyi yönetilmediği, hem mali açıdan hem hukuk hem adil olma açısından birtakım sıkıntılar tespit ettiklerini, çok büyük bir israf gördüklerini belirten İmamoğlu, “Bazı tespit ettiğimiz unsurları zaman içerisinde toplumla da paylaşacağız. Toplum bilgilensin. Kendine ait bir varlığın nasıl yönetildiğini nasıl dağıtıldığını görmesi açısından bunlar önemli” dedi.

İmamoğlu belediyedeki israfla ilgili olarak “Araç sayısı, çalışanla ilgili pozisyonlanmalar çok enteresan, bir kişinin yapabileceği şeyi beş kişiye yaptırma gibi ortamların sağlanması… Ben belediye başkanı olarak 19 gün kendi aracıma bindim tek bir an bile bir koltuğuna oturmadım oradaki belediye araçlarının. Çünkü çok aşırı, çok lüks. Yani gereksiz. İBB’nin yakışan bir aracı olur, onun alternatifi başka aracı vardır, ama onlarca araca gerek yok yani.” diye konuştu.

“Helalliğimi aldım, hiçbir şeyden korkmuyorum”

İmamoğlu “Tutuklanmaktan korkuyor musunuz?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi: “Ben hiçbir şeyden korkmuyorum. Evden, çocuklarımdan, eşimden, annemden, babamdan, kardeşimden helallik alıp çıktım. Bunun anlamını, aslında ne demek istediğimi toplum anlıyor. Bu tür mücadeleler, toplumsal mücadeleler. Türkiye’nin bugünkü koşullarında ben hiçbir şeyden korkmuyorum. Korkuyla bu süreç yönetilemez zaten. Zerre kadar ruhumda korku yok çünkü şuna inanıyorum, doğruları yapma çabası içerisindeyim ve doğruları büyük oranda başardığımı düşünüyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin