Kamuoyu soruyor: O dolarları kim aldı?

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

Vuhan’dan yayılan Kovid-19, Türkiye ekonomisi üzerindeki ‘zenginlik’ illüzyonunu da bozdu. Ekonomik veriler her ay bir öncekinden daha kötü geliyor. Damadın başında olduğu ekonomi yönetimi tam anlamıyla çuvalladı. Eski bankacı Kerim Rota, Ocak 2019, Mart 2020 tarihleri arasında Merkez Bankası’nın net rezervlerinden 65.7 milyar dolar harcandığını açıkladı dün. Neden harcandı bu kadar para; doları baskılamak için. Birileri kafasına göre dolara bir seviye belirledi ve o seviyeyi aşmasın diye rezervler eritildi. Merkez Bankası eliyle resmen ucuz döviz ‘tanzim satışı’ yapıldı! Sonuç; dolar 14 ayda 5,20’lerden 7 TL’ye geldi! Elde var sıfır! Kamuoyu soruyor; şimdi dolarları kim aldı?

Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği Merkez Bankası, gizli saklı para basmaya ve ‘dalgalı kur rejimine’ rağmen kura müdahale etmeye devam ediyor. Erdoğan’ın ‘faiz’ inadı  ve itibarı kalmayan ekonomi yönetiminin hiç bir mantığı olmayan hamleleri nedeniyle dolarizasyon artıyor. Acil para döviz lazım ancak AKP, siyasi nedenlerden dolayı İMF’nın kapısını çalmıyor. FED ise Türkiye’yi ‘siyasi ve ekonomik’ nedenlerle swap hattına dahil etmiyor. AKP rejimi, 18 yılın sonunda Türkiye ekonomisini  tam anlamıyla çıkmaza soktu! Ve tünelin ucundaki karanlık her geçen gün daha da koyulaşıyor…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Adım adım sona doğru yaklaşıyoruz. Tünelin sonundaki ışık büyümeye başladı.” dediğinde takvim yaprakları 12 Mayıs 2019’u gösteriyordu. Söz konusu açıklamanın üzerinden bir yıl geçti ancak bugüne kadar ekonomik anlamda iyiye giden hiç bir şey olmadı. Zaten 7 milyon seviyelerinde olan işsiz sayısı Kovid-19 salgınının da etkisiyle 10 milyona dayandı. Tüketim ve buna bağlı olarak üretim düştü. 300 binden fazla esnaf kepenk kapattı. Açlıktan intihar edenlere her gün yenileri ekleniyor.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

BU KADAR REZERV NEDEN HARCANDI?

Dolar 7 lirayı aşacak diye iktidarın adeta ödü kopuyor?! Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Uysal, 30 Nisan’da gazetecilerin sorularını cevapladı. Doları 7 liranın altında tutmak için niçin milyarlarca dolar satış yapıldığına ilişkin soruya, “Bizim kurla ilgili bir savunma mekanizmamız yok.” diye cevap verdi. ‘Dolar satmadık’ diyor! Koskoca MB Başkanı milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor! MB’nın, doları, muhtemelen Saray’ın belirlediği manasız ve hiç bir ekonomik anlamı olmayan kur seviyesinde tutmak için kamu bankalarını da kullanarak piyasaya döviz sürdüğü herkesin bildiği bir ‘sır’! Anlamsız zira doların 6.999 olması ile 7 TL olması arasında ne fark var? Dolar 7 lira olunca kıyamet mi kopacak?

KERİM ROTA: 65.7 MİLYAR DOLAR ERİDİ!

Eski bankacı Kerim Rota dün Sözcü gazetesine önemli bir açıklamada bulundu. Merkez Bankası döviz rezervlerindeki gelişmeleri değerlendiren Rota, 2019 yılından bu yana net rezervde 66.7 milyar dolarlık artış görülmesi gerektiğini ancak bilançonun sadece 900 milyon dolar arttığına dikkat çekiyor. Rota, “Dile kolay 15 ayda (Ocak 2019- Mart 2020) 65.7 milyar dolar harcanmış.” diyor. 14 ayda 65,7 milyar doların çok büyük bir kısmı doları baskılamak için kullanıldı. Sonuç dolar 5,20’lerden 7 TL’lere geldi.

TÜRKİYE ‘KİRLİ DALGALI KUR’ SİSTEMİNE Mİ GEÇTİ?

Dalgalı kur rejimi,  döviz kurunun piyasalarda arz ve talep koşullarına göre belirlenmesi olarak tanımlanıyor. Kamu tarafından müdahale edilmemesi gereken bir sistem. Alıcı piyasaya girdiğinde kur yükseliyor. Yükselen kur yeni alıcılar için cazip olmaktan çıkarken, potansiyel satıcılar için cazip hale gelir. Ve piyasa dengelenir. Ancak AKP iktidarı, TL lehine pozisyon alarak sisteme sürekli müdahale ediyor. Türkiye, ‘kirli’ dalgalı kur sistemine geçti de, bizim mi haberimiz yok?!

SORUYORUZ; ŞİMDİ DOLARLARI KİM ALDI?

Kredi alabilmek için İMF’nin kapısını çalmıyoruz. Zira İMF kredi vereceği ülkelerin defterlerini istiyor. Yatırımların durdurulmasını, kamu harcamalarının kısılmasını talep ediyor. Yatırımların durması demek ‘rant’ın durması demek ki, bu AKP’nin en son isteyeceği şey! FED ise Swap hattına Türkiye’yi dahil etmeyecek gibi görünüyor. Ülkeye dolar getirmenin bir başka yolu da faizleri artırmak ancak Erdoğan istemediği için onu da yapamıyoruz. Dünyada faizleri düşürüp, dolar çekebilen bir ülke yok! Bankacı Kerim Rota’nın hesabına göre 65.7 milyar dolar buhar oldu uçtu! Öyle anlaşılıyor ki, sermaye çıkışı için Merkez Bankası, ucuza döviz ‘tanzim satışı’ yaptı ve sonuç olarak rezervler eridi. Peki şimdi soruyoruz; o dolarları kim aldı? 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin