İktidar, yeni cezaevleri için vatandaşın parasına göz dikti: Zorla harç kesiliyor

AKP iktidarı, yeni yapılacak cezaevlerine katkı için halka yapılan ödemelerden adeta ‘haraç’ kesmeye başladı. Vatandaşların kamulaştırılan gayrimenkulleri için yapılan ödemelerden ‘Cezaevi Yapımı Harcı’ adı altında kesinti yapıldığı ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılına kadar yapılması planlanan 48 cezaevinin toplam büyüklüğü 6 milyon metrekare olacak. Maliyeti ise 9 milyar lirayı aşacak. Bakanlığın gelecek 5 yıl içinde tamamlamayı planladığı cezaevi sayısı ise 193.

T24’ün haberine göre CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, TBMM’de yaptığı açıklamada konuyla ilgili şöyle konuştu:

Anayasaya aykırı

“Okul yapımı, üniversite yurdu gibi gerekçeler bir nebze anlaşılabilir. Ancak vatandaşın kamulaştırma bedelinden alacağı paraya ‘Cezaevi Yapımı Harcı’ adı altında el koymak haramzade devlet yönetimidir.

Vatandaşın bir arazisi, evi, tarlası var. Bu alan kamulaştırılıyor, karşılığında devlet vatandaşa bir para ödüyor. Ancak ödenen paradan cezaevi harcı kesiyor. Vatandaş cezaevi için neden zorla para ödesin. Zoraki cezaevi harcı kesilmesi, Anayasa’ya da aykırıdır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin