İkinci skandal: 15 Temmuz raporu teslim edilmemiş; TBMM’nin sitesine ‘hükümsüz’ diye yazılmış

AKP’li bir vekil, Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunun ‘Hizmet Hareketi tarafından AİHM’de delil olarak kullanabilir’ endişesi nedeniyle yayınlanmadığı ifade etmesinden sonra süreçte 2. bir skandalın yaşandığı ortaya çıktı. Meclis Komisyonu’nun 2017’de tamamladığı 15 Temmuzla ilgili raporun TBMM kayıtlara girmediği ortaya çıktı. Meclis Başkanlığı’na 33 ay önce teslim edilen rapor için TBMM’nin sitesinde ‘hükümsüz’ tanımlaması yapıldı.

4 Ekim 2016’da çalışmalarına başlayan Komisyon, üç ay sonra ve ek süre almadan 4 Ocak 2017’de çalışmalarını tamamladı. Komisyon toplam 142 saat süren 22 toplantı yaptı, süreçte 51 kişi dinledi, 141 kişinin bilgisine başvurdu. Komisyon Başkanı AKP’li Reşat Petek 652 sayfalık raporun özetini 26 Mayıs 2017’de açıkladı. 12 Temmuz 2017’de de raporun tümünü, dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sundu.

“IŞIK TUTACAK” DEMİŞTİ

İsmail Kahraman, “Komisyon, mühim ve üzerinde vebal bulunan bir konuyu ele alarak hazırladığı raporla geleceğe büyük bir ışık tutacak” demişti. Raporun teslim edilmesi sürecinde AKP’liler, CHP’yi hedef alan eklemeler yapmış, komisyonun CHP’Li üyeleri de muhalefet şerhini değiştirmek istemişti. Bu talebe olumlu yanıt gelmeyince de rapor Meclis Başkanlığı’na teslim edildiği şekliyle kalmıştı.

SİTEDE DEĞİŞİKLİK: ‘RAPOR HÜKÜMSÜZ’

Sözcü’nün haberine göre, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Meclis’in internet sitesine göre bizim komisyon halen çalışmalarını sürdürüyormuş, komisyonun başkanı milletvekili bile seçilemedi ama nasıl oluyorsa komisyon hala çalışıyor” açıklamasının hemen ardından, TBMM internet sitesinde değişiklik yapıldı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; sitede “Komisyon çalışmaları sürüyor” ibaresi silinip yerine, “Raporunu vermedi. Hükümsüz” ibaresi yazıldı. Önceki gün yapılan bu değişiklik kafaları da karıştırdı. Çünkü Meclis Başkanlığı’na 33 ay önce teslim edilen rapor için ‘hükümsüz’ tanımlaması yapıldı.

Komisyon Başkanı Reşat Petek teslim sırasında yaptığı açıklamada “Uluslararası camiada en doğru ve gerçekçi biçimde 15 Temmuz darbe girişimini aydınlatacak rapor elimizdedir” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin