İki üye karşı oy yazısı yazdı: “AKP’nin YSK düzenlemesi Anayasa’ya aykırı”

Yerel seçimler öncesiYSK’deki üyelerinin görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin karara bazı üyelerden itiraz geldi. Karara itiraz eden üyeler, YSK’ya yapılan düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu uyarısında bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), başkan ve bazı üyelerin görev süresini bir yıl uzatan yasa değişikliğinin anayasanın 67. maddesi kapsamında bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı ve bu nedenle yeni üye seçimi yapılmasına ilişkin başvuruyu reddetti. Karara muhalefet eden YSK üyeleri Kürşat Hamurcu ve Yunus Aykın, üyelerin görev süresini uzatan yasa değişikliğinin 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde uygulanamayacağını belirtti.

Cumhuriyet’in haberine göre, YSK üyeleri Kürşat Hamurcu ve Yunus Aykın’ın karşı oy yazısında, “YSK’de görev yapan üyelerin önceden belli olan görev sürelerinin 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak mahalli seçimleri kapsayacak şekilde bir defalığına uzatılmasına ilişkin yasal düzenlemenin seçimlerle ilgili ve konjoktürel bir değişiklik olduğunda kuşku bulunmamaktadır” denildi.

Yazıda şöyle denildi: “YSK üyelerinin görev sürelerinde değişiklik yapan yasal düzenlemelerin seçimlerle ilgili olmadığı ve yürürlüğe girdikleri anda uygulanacaklarına ilişkin kabül”ün, seçimlere bir yıldan az bir süre kala ve hatta başlamış olan bir seçim takvimi içinde bile tüm üyelerin görevlerinin sonlandırılabileceğinin de kabulü anlamına geleceği uyarısı yapıldı. Yazının devamında şöyle deniliyor; “Bu sebepledir ki seçimlerin, anayasanın 67. maddesinin son fıkrası uyarınca seçim tarihinden geriye doğru bir yıl önce var olan kurallara göre gerçekleştirilmesi hem seçim, hem de seçimi yönetenler açısından güvence niteliğindedir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin