İki takım, tek stat! Milan mı, İnter mi?

HASAN CÜCÜK | HABER YORUM

Milano şehrinin iki kulübü Milan ile İnter karşılaştığında adeta İtalya’da hayat dururdu. Aynı şehrin takımı olmalarının yanı sıra aynı stadı da birlikte kullanan iki rakibin mücadelesinde futbol ön plandaydı hep. Ancak son yıllarda her iki takım da İtalyan futbolundaki düşüşte pay sahibiydi. Haliyle Milano derbisi eski tadında değil. Yine de İtalya sınırları içinde bu buluşmanın hâlâ büyük bir anlamı var.

ASIRLIK REKABET

Milan kulübü 1899 yılında Milan Futbol ve Kriket adıyla kuruldu. Kulübün kurucuları İngiliz ve İsviçreli tacirlerdi. Yönetim kurulu başkanlığına İngiliz Alfred Edward getirildi. Kısa sürede başarılı sonuçlar alan Milan ilk şampiyonluğuna 1901’de ulaştı. Takımın arkasında yabancıların olması devamlı rahatsızlık konusu oldu. 1908’de İngiliz hakimiyetinden rahatsız olan İtalyanlar, İnternazionale adıyla bugün İnter olarak bilinen takımı kurdu. İnter’i daha çok şehrin elitleri ve orta sınıf desteklerken, Milan taraftarlarını daha çok bu yabancı fabrikalarda çalışan işçi sınıfı oluşturuyordu. Ancak şimdilerde iki takımın da taraftar yapısı hayli değişti.

Milan, San Siro Stadına, Piero Pirelli’nin maddi desteğiyle taşındığında tarihler 1926 yılını gösteriyordu. Aynı yıl Milan, adındaki kriket ibaresini atarak, sadece futbol kulübü oldu. İnter ise maçlarını şehir merkezinde bulunan statta oynuyordu. 1946’ya geldiğimizde iki takım da aynı stadı paylaşacaktı ama bir farkla: Aynı stat Milan oynarken San Siro, İnter oynadığında ise Giuseppe Meazza olarak adlandırılıyor.

İLK MAÇ İSVİÇRE’DEYDİ

İki takım, Benito Mussolini’nin faşist yönetiminde de gözdeydi. Bu iki kulübün de yönetim kurulunda yabancıların olması Mussolini’nin canını sıkıyordu. Önce İnter’in yurt dışıyla bağlantısını kesti. Bu gözdağını alan Milan da yönetimini yenileyecekti.

İnter ile Milan rekabeti kuruldukları ülke olan İtalya yerine İsviçre’de başlamıştı. İki kulübün ilk karşılaşması 13 ekim 1908’de İsviçre’nin Chiasso şehrinde oynandı. İlk maçı Milan 3-1 kazanarak yıllarca sürecek rekabette bir adım öne geçti. Daha sonra bu iki takımın karşılaştığı derbilere ‘Meryem Derbisi’ adı verilmeye başlanacaktı. Derbi bu ismi, Milano’daki büyük kilisenin üzerindeki Hz. Meryem heykelinden almıştı.

İtalyanların gözdesi olan iki kulüp bugüne kadar 220 resmi maçta karşı karşıya geldi. İnter 78, Milan ise 76 maçta sahadan galip ayrıldı. 66 maçta ise berabere kaldılar. İnter’in 299 golüne karşılık Milan’ın 297 golü var. Ayrıca 71 kez de özel maçlarda mücadele ettiler ve burada Milan’ın 36 galibiyetlik üstünlüğü var. Şu ana kadar en farklı galibiyet, 11 Mayıs 2001’de 6-0’lık skorla Milan’ın oldu.

KARNAVAL HAVASI

İnter-Milan derbisini farklı kılan özelliklerin başında taraftarlar arasında bulunan ‘kardeşlik’ ortamı bulunuyor. Derbi maçının olduğu gün iki kulübün taraftarları kol kola maça gidip, kendilerine ayrılan bölümde maçı takip ediyorlar. Maç günü Milano sokakları karnaval havasına bürünüyor. Seyirciler kavga yerine birbirlerine yönelik karşılıklı tezahüratlarla maçı seyretmeyi tercih ediyor. Bu centilmen tavırların altında aynı şehirdeki bu takımların taraftarlarının çoğu zaman aynı ailede bulunuyor olması yatıyor. Evde başlayan karşılıklı anlayış, stada da yansıyor.

MİLAN DAHA FORMDA

İnter, daha iyi durumda olduğu 2017/2018 sezonunda ilk maçı da 3-2 kazanmıştı. Bu kez stadın adı San Siro! Yani ev sahibi Milan. İnter, ligi ilk 4’te tamamlayıp Şampiyonlar Ligi’ne katılmak istiyor. Milan ise ilk 6’da kalıp Avrupa kupasına gitmek. İyi başladığı sezonda İnter, son 11 haftada 6 beraberlik, 3 yenilgi ve 2 galibiyet performansıyla oynuyor. Buna karşılık Milan, son 8 haftada 6 galibiyet 2 beraberlik aldı. Bir hayli moralli. İnter’i de yenerek yoluna devam etmek istiyor.

Bakalım bu kez gülen taraf hangisi olacak? Milan rövanşı alabilecek mi? Hepsi bu akşam TSİ 22:45’te belli olacak…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin