İki kızını kaybeden baba hücreden Naime ve Betül diye haykırıyor

“Evren Civelek geceleri, hücresinin penceresinden ölen iki kızının ismini haykırdığında Keskin Cezaevi’nin bütün sakinleri irkiliyoruz…” Hapishane arkadaşları hücresine kapanan Evren Civelek’i anlatıyor.

Öğretmen Evren Civelek, 12 yıl önce Beypazarı’nda Hizmet Hareketi’ne ait bir öğrenci yurdunda görev yaptığı için 18 aydır tutuklu. Bu sürenin çoğunu hücrede tek başına geçirdi.

Benzer suçlamalarla tutuklanan on binlerce kişinin arasından onun isminin duyulmasına neden olan felaket, 7 Aralık 2018 Cuma günü gerçekleşti. Ailesi, Kırıkkale Keskin Cezaevi’ne tutuklu bulunan Civelek’i açık görüşte ziyaret edebilmek için Düzce’den gelmişlerdi.

Boldhaber’den Cevheri Güven’in haberine göre dönüş yolunda meydana gelen kazada Enis Civelek’in 8 yaşındaki kızı Naime ve üç yaşındaki kızı Betül hayatını kaybetti. Kazada KHK’lı öğretmen eşi Hatice Civelek de ağır yaralanırken, araçta bulunan annesi ve kayınpederi de kurtarılamadı.

Enis Civelek, savcılığın verdiği izinle iki kızını kendi elleriyle Düzce’de toprağa verdikten sonra, Ankara’da ağır yaralı eşini 10 dakika ziyaret edebildi ve ardından Rize annesi Havva Civelek’i defnetti.

HÜCREDEN HAYKIRIŞ

Yapılan tahliye başvurularına ve eşi Havva Civelek’in hastane odasından “Onun bana benim ona ihtiyacım var, onu tek başına o hücreye geri göndermeyin” haykırışlarına rağmen, tutukluğunun devamına karar verildi.

Keskin Cezaevinde kalan diğer tutukluların yakınlarına verdikleri bilgilere göre Evren Civelek, kazadan sonra kendisini tamamen hücresine kapattı. Havalandırma saatinde hücresinden çıkmayan Civelek’in geceleri hücresinin penceresinden iki kızının ismini gök yüzne haykırdığı belirtiliyor.

Bir tutuklu yakınının aktardığı bilgi şöyle:

“Evren Civelek geceleri, bazen hücresinin penceresinden ölen iki kızının ismini haykırıyor. Koğuşlardaki herkes irkiliyor, ağlamaya başlıyor.”

YANINA BİR MÜEBBETLİK YERLEŞTİRİLDİ

Üç ve 8 yaşında iki kızını kaybeden, ağır yaralı eşi halen Ankara Numune Hastanesi’nde tedavi gören Enis Civelek’in acı dolu haykırışları ve kendisini içeri kapatması sonrası, 15 Temmuz davalarında müebbet almış bir tutuklunun hücresine yerleştirildiği belirtiliyor. Civelek’in son günlerde havalandırmaya çıkmaya başladığı da gelen bilgiler arasında.

1 YORUM

  1. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Gerçekten bu kadar zulme karşılık dünyayı ayağa kaldıramıyoruz. Vicdan taşıyan insanların, bir serçenin ölümü, bir kedinin hapsedilmesi karşısında bile dünyayı ayağa kaldırması gerekirken…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin